Kırklareli haberleri | Kırklareli’de Sarı Saltuk Hars Evi’nin temeli törenle atıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın etkin bağlantıyla katıldığı törenle aralarında Kırklareli’deki Sarı Saltuk Hars Evi’nin da bulunduğu 7 cemevinin temeli atma töreni ve 4 cemevinin açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Kırklareli’nin Babaeski ilçesi Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde yapımına başlanacak olan Soluk Saltuk Hars Evi’nin temeli törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etken bağlantıyla katıldığı törene Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Kırklareli Valisi Birol Ekici, YANLIŞSIZ Öğür Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Zerrin Saltuk Derneği hesabına Naki Saltık ile Babaeski Toplama Vakfı Ofis Başkanı Hüseyin Yeşilbaş ve vatandaşlar katıldı. Ana atma töreninde mütekellim Cem Vakfı Umumi Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Reisicumhur’nın böyle aynı kararla orayı yenilemiş olmasının muştulu ve müspet tıpkı evolüsyon olduğunu belirterek, “Cami ve cemevinin Türkiye Cumhuriyeti hükümeti marifetiyle benimsenmesi ve türel benzeri form alması 1997’de olmuştu. 1997’da üstelik 44 dönümlük aynı yer üzere Maliye Bakanlığına emir bırakılmış, Toplama Vakfı’na tahsis edilmiş. Aynı cemevinin yapılması ve temelinin hükümet marifetiyle atılması ifade edilmiş. Orada 1997’de cemevinin temeli atık. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir kararla olayı yenilemiş olması sevindirici ve olumlu benzeri evolüsyon” dedi.

Daha sonradan Cumhur Reisi Erdoğan, etken bağlantıyla aralarında Solgun Saltuk Firez Evi’nin dahi bulunduğu 7 cemevinin ana atma törenini gerçekleştirdi ve 4 cemevinin açılışını yaptı. – KIRKLARELİ

Share: