Çölyak hastaları üzere unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Çölyak hastaları amacıyla unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Hasta öğrencinin kurabiye yiyebilmesi için yapıt ürettiler

NİĞDE Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Yardımcısı Mevlüt Ölmez, patatesle ilgilendiren sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde kumpir kurabiyesi üretti.

Niğde’de genişlik haddinden fazla üretilen ürünlerden olan kumpir ve elma ile; ilişkin öğrencileri ile alay malay İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları işleyen Mevlüt Ölmez, çölyak hastalarının yoksun kaldığı tatlarla ilişkin mahsulat geliştiriyor. Patatesle hazırlanan glutensiz kumpir kurabiyesi on paralık un kullanılmadan hazırlanıyor. İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde geliştirilen patates kurabiyesi; çölyak hastalarına almaşık ayrımsız tatlı lezzeti sunuyor. Glüten hastası tıpkısı öğrencisinin kurabiye tadabilmesi amacıyla böyle tıpkısı ürünün ortaya çıktığını söyleyen Mevlüt Ölmez, hazırlanan kurabiyeye tereyağı eklenmediği zaman süt şekeri hastalarının dahi bu lezzeti tadabileceğini belirtti. Layemut; “Henüz önceki patatesten yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımız var kumpir dondurması, patates cezeryesi yapmıştık deminden da kumpir kurabiyesi denedik hem üstelik burada gluten rahatsızlığı, çölyak hastalığı olanlara alternatif tıpkı lezzetli oldu. Tadanlar çok beğendi lezzetli tıpkısı ürün. Üç çeşide ayırdık bunu kakaolusunu yaptık, çikolatalısını hem dahi fıstıklısını gayet anlı şanlı aynı yapıt ve çokça de yalınç hazırlanması var. Cümle ferah ferah malzemeleri temin edebilir. İçerisinde kumpir var, mahlep var aroma vermesi amacıyla hem bile hoşlanma vermesi için. Fındık var fındığı türap haline getirdik un yaptık bunu. sodyum bikarbonat var, vanilya var, sadeyağ var, allık şekeri var. Patatesi haşladıktan bilahare sıcakken rendeleniyor henüz sonradan sadeyağ devreye giriyor sair malzemelerle karıştırılıp sıkma torbasına dolduruyoruz tepsiye sıkıp şekiller veriyoruz, başlangıçta ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-12 dk ortada pişirip servis ediyoruz” dedi.

Gluten rahatsızlığı olan öğrencisinin bile keyifle tadabileceği bire bir ürün ortaya çıkaran Ölmez, “Umarız çölyak hastaları, çölyak hastası olmasa da herkesin ferah ferah ulaşabileceği ve içimli bulacağı bir kurabiye ortaya çıkardık. Buğdaydan periferi rahatsızlığı olanlar, çölyak hastalarının kurabiye, pizza yada aldatmak türlerinden mahrum kalabiliyor o yüzden gluten rahatsızlığı olanlara da ayrımsız almaşık oldu. Tıpkısı zamanda süt içerisinde mevcut proteinden ekolojik ortam süt şekeri rahatsızlığı olanlar üstelik sadeyağ kullanmadan bizim bu ürünü yapabilirler” diyerek konuştu.

Share: