“Çıpa Baskı” sanıklarının bilgili karşısına çıkacağı sıra muhtemelen oldu

Çıpa çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı kanıt edilen firmalara yönelik ölçülü “Demir Print” soruşturmaları kapsamında açılan davaların tarihi muhtemelen oldu.

Buna bakarak yanlışlık örgütü kurucusu olduğu sav edilen Erol Domestik’in dahi aralarında bulunduğu 17 sanıklı önceki ülkü, Ankara 21. Kilolu Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım’da görülecek.

Aynı anket kapsamında 46 sanıklı ikinci davaya ise Ankara 33. Okkalı Ceza Mahkemesi’nce 18 Kasım’da başlanacak.

17 sanıklı önce sorun

İddianamede sanıkların, demir polat sektöründe neşelilik gösteren ve konuşu sıkıntıya sakıt fabrikaları yeniden işler ayla getirileceği vaadiyle devraldığı, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar tarafından piyasaya sürdüğü, bu süreçte tahakkuk fail Katma Derece Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattığı belirtiliyor.

Bu kapsamda sanıklar Erol Domestik (Eşrefoğlu), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “yanlışlık örgütü yapmak”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”fecir 5’er yıldan 17 yıl 6’şar taban ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline mâni olmak” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “cürüm örgütüne üye gelmek”, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline esir etmek” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 aya, Fettah Yiğitlik, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Bağlı Fırat Ekşioğulları’nın, “yanlışlık örgütüne uzuv oluşmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi talep ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Domestik, Berat Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Yerel’in dahi 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

46 sanıklı ikinci sav

Ankara 33. Okkalı Ukubet Mahkemesinde görülecek ikinci davanın iddianamesinde bile paravana şirketler üzerinden piyasaya aylı miktarda çipo satan sanıkların, bu muamelat karşılığında fatura kesmedikleri kadar ödemeleri aracısız alıp sahte faturalarla devleti zarara uğrattıkları aktarılıyor.

İddianamede yer sunulan kazanç müfettişleri raporuna bakarak, şüphelilerin bu yöntemle 1 bilyon 436 milyon 81 bin lira amme zararına sebep olduğuna meni ediliyor.

“Örgüt kurucusu” olmakla suçlanan Hüseyin Eryılmaz ile “örgüt yöneticisi” oldukları argüman edilen Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Yenmiş İzgi ve Soner Eryılmaz’ın 4 yıldan 8’er yıla, “suç örgütü kapsamında müteselsil şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 10 yıldan 35’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklar Ahmet Halas, İhsan Göymen, Yılmayan Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Turgay Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Keder, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kayaç, Heves Jandarma, Gökay Demirel ve Fatih Harman’ın “cürüm örgütüne üye gelmek”tan 2 yıldan 4’er yıla, “yanlışlık örgütü kapsamında müteselsil şekilde kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde mahpushane cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklar Muhammed Iktidar Cenup ve Bekir Eryılmaz “suç örgütüne organ atılmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla, Hüseyin Demirel, Muhsin Eryılmaz ve Tamer Uslucan’ın ise “cürüm örgütüne yardım”dan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi isteniyor.

Mehmet Daşçi, Ahmet Bircan, Haydar Erdoğan, Duran Ünal, Melih Meriç, Tehlikeli İnsan, Harun Kahraman, Deniz Satılmış ve Hasan Hakan Uysal’ın, “yanlışlık örgütü kapsamında zincirleme şekilde amme kurumlarına müteveccih ayyarlık”fecir 10 yıldan 35’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları irade ediliyor.

Sanıklar Serkan Aykaç, Özcan Tayınlamak, Mehmet Eş, Turgut Denizoğlu, Necmi Sürgüveç, Osman Çil, Havva Solgun, Oral Çil, Sağlıklı Stabil, Halk Adil Boyacı, Çevrimli Yüksel, Osman Hıyanet, Burhanettin Çeşit, Musa Eşma ve Nurettin Bingöl’ün, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”tan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis ve “suçtan elde edilen gelirin iki moskof büyüklüğünde adli servet cezasına” mahkum edilmeleri isteniyor.

Share: