“Cerrahi Müdahale ol” diyen doktorları dinlemedi, duraç protezi karnından daha çok

“Işler ol” diyen doktorları dinlemedi, duraç protezi karnından daha çok

Doktorları dinlemedi, kalça protezi karnından ve bacağından çıkarıldı

74 yaşındaki parasız ameliyatı akseptans etmedi, protezi 2 değişik noktadan çıktı

İSTANBUL – Senelerce ağrılarından tasalı olan 74 yaşındaki Ömer Çıpa, geçirdiği iki kural protezi operasyonu sonrası doktorların lüzumlu bulmasına rağmen baştan ameliyat olmak istemeyince kalçasındaki protez vücudunda hareket etmeye başladı. Mir kısmı karnından diğer parçası bacağından çıkarılan protezle ilişkin konuşan Demir, “Az Daha karnına girecek’ dediler, benim tuhafıma gitti. Takma buradan çıksa gelip karnıma girse farkında olmam mı dedim, cerrahi müdahale olmadım. Şu an Allah’a şükür, yürüyorum, cerrahi müdahale olduğum bacağımda tek sevgili namevcut, doktorlarıma güveniyorum” dedi.

Adıyaman’birlikte güçlü 74 yaşındaki Ömer Çipo, geçtiğimiz yıllarda kalça bölgesinde hissettiği rahatsızlıklar sonrası doktora gitti. Kalçasında kireçlenme olduğu belirlenen Çıpa, kural protezi ameliyatıyla şikayetlerinden kurtuldu. Edinilen bilgiye göre devir içerisinde baştan ağrılar hissederek hastaneye başvuran Çıpa’in protezine revizyon ameliyatı yapıldı. Ancak bire bir müddet sonra buğulu adamın ağrıları baştan kendini gösterdi ve uzmanlar operasyon gerekliliğini ifade etti. İddiaya bakarak geçirdiği operasyonlar sonrası gene cerrahi müdahale koyulmak istemeyen Çipo, gittiği birçok doktoru dinlemedi, protezi ise us içi ve uyluk kemiğinde ilerlemeye başladı. Yavaş Yavaş ağrıları katlanılamaz ağıl mevrut buğulu herif, en son Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne geldi. Burada yapılan tetkikler sonrası protezin ayrıksı organlarını olumsuz etkileyecek şekilde vücudunda ilerlediğini duyan yaşlı eş, ameliyata onay verince acil şekilde operasyona makbuz. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Dr. Mustafa Özçamdallı ve Dr. Necati Doğan’ın ekipleriyle gerçekleştirdiği operasyonla protezin kayırıcı kısmı bellek içinden madun kısmı ise hastanın bacağından çıkarıldı. Kullanılmamış takma ise başarılı tıpkı şekilde bölgeye yerleştirildi. Hastada yaşanan durumla çok yoğun karşılaşmadıklarını anlatım fail Uzm. Dr. Özçamdallı ve Doğan tedaviye ilişik vukuf verirken Çipo, yaşadıklarını anlattı.

“Takma yerinden çıksa karnıma girse ego farkında olmam mı dedim”

Geçirdiği operasyonlar sonrası ameliyata müsaade vermediğini, protezin vücudunda ilerleyişini öğrendiğinde balaban sangılık yaşadığını anlatan 74 yaşındaki Ömer Demir, “Etibba toplandı, astronomi kurdular, tetkik ettiler. Sen protezi gevşetmişsin dediler, ‘onu çıkarıp yenisini takalım istersen’ dediler çaresi oysaki yapın, hangi yapalım ego yara içinde kıvranıyorum dedim, ikinci ameliyatı yaptılar. Ayrımsız süre sonra yeniden protez takacağız dediler, ego icazet vermedim. Sonraları Tarsus’a gittim. Oradaki hekim ‘Senin protezin buradan eski, az daha karnına girecek’ dedi o anca söyleyince benim tuhafıma gitti. Ona demedim, ya takma buradan çıksa gelip burada karnıma girse ben farkında olmayayım mı diyerek bunu hesap ediyorum. Onaylama verirsen seni işler edeyim dedi, karar verirsem geleyim dedim. Oraya bile değişmeyen vermedim belirgi buraya geldim, çokça yerlere gittik. Allah’a şükür yürüyorum, ameliyat olduğum bacağımda on paralık sevgili bulunmayan. Doktorlarıma güveniyorum hangi derdilerse kelimesi kelimesine bir santim ne müstakbel ne kalın kafalı gittim ne dediyse o imdi. Buraya gelen tıpkısı daha karışmak lazım. Eğer acil gelirse gururla gider” dedi.

“Protezin bu kadar ileriye gitme aşaması kesif karşılaştığımız tıpkısı şey değil”

Çipo’in geldiği pozisyonu ve uyguladıkları tedaviyi anlatan Dr. Necati Doğan, “Hastamıza yıllar önceki kaide kireçlenmesi dolayısıyla ayaklık protezi uygulanmış, bu takma uygulamalarında sıklıkla kudretli sonuçlar elde ederiz. Elan evvel gittiği hastanelerde bu protezin yenilenmesi gerektiğini hastamıza söylemişler. Hastamız o anki risklerden ortalık bu süreci akseptans etmemiş, ötelemiş ve tahminî 2-3 sene boyunca bu protezi kullanmaya bitmeme etmiş. Protezde ilerlemeye bitmeme etmiş. Bize başvurduğunda bundan sonra takma us içindeki organların arasına kadar yerleşmişti. Bacakta kısık şişlikleri, akıntı kısıtlılıkları oluşuk, yürüyemez hale gelmişti. Restorasyon ameliyatı gerektiğini söyledik ve hastamız daha çok kâin tablosundan ileri derecede şikayetçi olduğu için sınırlı riskleri, ameliyatı akseptans etti. Protezin bu büyüklüğünde ileriye gitme aşaması kesif karşılaştığımız ayrımsız husus değil, elan er evrelerde geldiklerinde takkadak ayaklık bölgesi açılır. Daha ağır ezgi protezlerle kalçadaki implant değiştirilir ve hayatına geri döner. Ama bu hastamız çıktı alışılagelen bölgeden çıkarılamayacak derecede müterakki formuyla geldiği amacıyla bizim bu protezi kalça bölgesinden çıkarıp onarmamız imkansızdı. İlk yerine beyin içindeki kısımları çıkartmak için akıl bölgesinden girdik. Protezin yuva başlangıç dediğimiz kısımlarını us süresince mesanenin, bağırsakların, soy sinir paketlerinin arasından emniyetli ve sorunsuz bir şekilde çıkarttık. Elan sonraları bu kemikte oluşmuş encam derecedeki defekti de tensik etmek gerekiyordu, buraya dahi akla yatkın platinlerle tekrardan yeni yapılan protezler arzu gelmesin diyerek yıpranmamış platinlerle benzeri destek kısmı oluşturduk. Beyin iç kısmındaki işimiz bitti henüz bilahare ikinci tıpkısı aşamada duraç bölgesinde kalan kısmı çıkarttık. Şu anki protezimiz gayet dayanıklı ve çabucacık akım etmeye, angarya vermeye, yürümeye akıllıca aynı takma. Vatandaşların protezlerini ahenktar strateji ettirmeleri gelişen gelişigüzel kullanılmamış ızdırap dert ve problemlerde mutlaka arz er dönemde bu aşamalara gelmeden kontrollerini yaptırmalarını öneririm” dedi.

“Protezin peş kısmını bellek bölgesinden, zir kısmını uyluk kemiğinden çıkarttık”

Protezin art kısmının bellek içinden alt kısmının ise bacaktan çıkarıldığını tabir eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Özçamdallı, “Hastamız bize geldiğinde yürüyemez bir vaziyetteydi henüz önce biraz öğün operasyon geçirmiş ve protezi kanı dediğimiz boşluğa kadar başarmış durumdaydı. Hastanın damarlarında ve sinirlerinde hasarlar meydana getirebilecek seviyedeydi. Hususi dizayn edilmiş tekke dediğimiz protezlerle ve elan ayrıntılı revizyon dediğimiz protezlerle hastamızın operasyonunu kalburüstü şekilde gerçekleştirdik. Böyle durumlar hastaların ilerleyen dönemlerinde dolaşımını bozup bacaklarımı kaybetmeye büyüklüğünde gidebilir. Bu hastamızda katma birtakım rahatsızlıklar olması sebebiyle şeker hastalığı, his rahatsızlığı, hastamızın yatağa bağımlı olması bu hastalarda mortalite dediğimiz durumu arttırmaktadır. Bu çokça kalın karşılaştığımız ayrımsız sayrı grubu değil. Banko taban protezi yapılan hastalarımızın kontrollerine rutin yerine gitmeleri gerekir. Bu hastamız biraz operasyonlardan çekinmiş ve beş altı operasyona girince, çok faziletkâr olduğu anlatılınca korkmuş ve zımnında bu şekilde hayatını ayrımsız 3-4 yıl daha idame ettirince protezin daha de aşınıp havsala kemiğinin yukarısına doğru çıkmasına faktör olmuş. Kendisine cerrahi müdahale önerilmesine rağmen ameliyatlarını akseptans etmemişti ve bu protez leğen kemiğinde aşınmaya sebep olup akıl içi organlara kadar ilerlemiş vaziyetteydi. Biz protezi 2 çıngı halinde çıkarttık. Protezin üst kısmını düşünce bölgesinden, zir kısmını uyluk kemiğinden çıkarttık” diye konuştu.

Share: