Büyük Zafer’in 100. sene dönümü Vatan Caddesi’nde resmi geçitle kutlandı

İstanbul Yurt Caddesi’nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resmi geçit töreni yapıldı.

Tören, İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Kargaşa Komutanı Orgeneral Büyük Sivri’nin tören aracının üzerinden tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende elan sonraları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı tebrik mesajı okundu.

İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde milletin varoluş mücadelesinin genişlik balaban zaferi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladığını söyledi.

30 Ağustos’un milletin 7’den 70’e kenetlendiği, alp ordunun düşmanı dize getirdiği İstiklal Mücadelesi’nin kurum, şeref ve zaferle taçlandığı balaban aynı destan olduğuna dikkati çekici Yerlikaya, şöyle konuştu:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü gözetmek, şerif vazifemizdir. İnanmış ve bir tane yürek reşit bu milleti durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi, bundan sonra üstelik yetmeyecek inşallah. Zira yeminimiz var. Hayat Dolu ve büyüyen Türkiye amacında Çanakkale’deki kabilinden maharetli, Sakarya’daki üzere mümin, Dumlupınar’daki üzere azimli olmaya… 30 Ağustos Zaferi’ni tarihe değerli harflerle yazdıran bu iri ulus, sonsuza çatışma birçok zafer coşkularını baştan sona beraberce yaşayacak.”

Törende 3. Kargaşa Komutanlığı Kurmay Başkanı Tugay Miğfer Zihayat bile tıpkı müşavere yaptı.

Konuşmaların ardından öğrenciler türkü okudu, halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Kara, Deniz ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlıkları personelinin yürüyüşüyle başlayan resmi derbent töreninde güllabi ve güvenlik personeli birlikte kayran aldı. Askeri ve itimat araçlarının dahi düzlük aldığı geçit törenine vatandaşlar rabıta gösterdi.

Share: