Bulgaristan’daki erken seçim kapsamında Trakya’daki merkezlerde görüş verme işlemi başladı

Bulgaristan’üstelik yapılan erken seçme kapsamında Trakya’dahi dinamik tekme vatandaşlar oy vermeye başladı.

Trakya’üstelik müesses 28 sandıkta oy vermeye mevrut vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ilişkin etiket evet üstelik pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar pusula sistemini tercih ederken kimileri da elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’üstelik başlayan düşünce verme işlemi 20.00’da sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin genellikle yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Sene İlköğretim Okulu’nda fikir kullanan Trakya Balkan Türkleri Firez ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Ruz, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye uz olmasını diledi.

Bulgaristan’da dengeli tıpkı hükümet kurulmasını istediklerini belirten Tarih, “Vatandaşlarımız bu seçim maratonundan yoruldular. Bu sebeple üstelik Bulgaristan’bile hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirten Sıra, “Dışarıda artan olursa 20.00’den sonra bile durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e büyüklüğünde düşünce istimal haklarına sahipler.” diye niteleyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş da 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’dahi hükümetin kurulmasını istediklerini tabir etti. 3 ayda ayrımsız seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 yıl sürsün bu hareket, ben oyumu kullandım, çokça memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Küçük Asya Lisesi’nde kurulan iki sandıkta düşünce ödeme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler El Birliği Derneği Başkanı Erol Dağ, AA muhabirine, Bulgaristan’birlikte hükümetin kurulamaması konusunda baştan seçime gidildiğini söyledi.

Sık sık seçme yapılmasından belde seçmenin az buçuk yorulduğunu anlatım fail Zehir, “İnşallah bu misil imdi hükümet kurulur ve hükümetin ortamında bizim desteklediğimiz tümen da peki kim daha mıhlı olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla de “İnşallah bu kere Bulgaristan parlamentosu çoğunluk sağlar ve bir daha seçimler er olanaksız” dedi.

Tekirdağ’da bile çifte vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda görüş kullanıyor.

Erken genel intihap kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’üstelik hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’de aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iadeli etmesiyle ülkede 2 Ekim’üstelik erken genel intihap yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’de al diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci yol genel seçimde düşünce kullanıyor.

4 April, 11 Orak Ayı ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç umumi seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu kat er genel seçme amacıyla sandık başına gitti.

Share: