Almanya’dan bisikletleriyle yola çıkan iki refik Yüksekova’ya geldi

Almanya’dan kısaca 6 kamer önce bisikletleriyle yola sâdır iki bacanak, binlerce kilometre pedal çevirerek Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

Almanya’de kıpırdak 32 yaşındaki Almo Melchert ile 26 yaşındaki Adrian Röter, İran ve Türkiye’yi gezmek için 6 ay önce çiftteker turuna başladı.

Binlerce kilometre kaide çeviren iki hempa, mütenevvi ülkelerden geçtikten sonra geldikleri Türkiye’üstelik farklı illeri gezdi. Rize’den Gürcistan’a, oradan de İran’a sabık Melchert ve Röter, iki aktarılma geçmiş Esendere Cızık Kapısı’ndan Yüksekova’ya methal yaptı.

Burada iki dönme geçirerek insanlarla çevirme programı vasıtasıyla bildirişim kuran gezginler, haddinden fazla sevdikleri Türk yemeklerinden tattı.

Melchert, AA muhabirine, Türkiye’da İstanbul, Ankara, Kayseri, Malatya, Tunceli ve Rize’yi dolaştıklarını belirtti.

Gürcistan ve İran’ı gezdikten sonradan geldikleri Yüksekova’nın doğasına hayran kaldıklarını anlatan Melchert, “Buradan çok kıvançlı kaldık. Gördüğüm kadarıyla tüm zirveleri var. Buranın insanları ve yemekleri çok dolgunca. Bisiklet aylamak zaten çokça ahenkli. Bu seyahat bizim için misilsiz tıpkısı tecrübe oldu. Van Gölü’nü birlikte yutmak amacıyla heyecanlıyız.” dedi.

Röter bile Türkiye’yi haddinden fazla beğendiğini dile getirerek, “Tekmil bire bir düzlük. Yemekleri çokça içimli, insanları çokça ongun. Van’dan Diyarbakır’a oradan da Antalya’ya geçeceğiz.” diye konuştu.

Share: