Bilecik İnhisar’da nar 5 TL pazarda ise 10 TL

Bilecik İnhisar’bile nar 5 TL pazarda ise 10 TL

Bilecik’te 10 liraya satılan nar, büyükşehirlerde 15 ile 25 teklik beyninde satılıyor

Nar üreticisi 57 yaşındaki Fadime Erol;

“Üretici 5’e satarken, pazarda 2 merhametsiz fiyata satılıyor”

Bilecik Bağlı Pazar’de nar satıcı olan Bertuğ Gürses;

“İnhisar’dahi 5 TL ama tezgaha yansımasından ortalık 10 TL oluyor”

BİLECİK Bilecik’in İnhisar ilçesinde yetişen ve ‘Deve Cerrar Nar’ı olarak adlandırılan narın hasadında sona gelindi. Yerinde 5 TL yerine satılan ürünün site pazarındaki fiyatı ise 2 katına çıkıyor.

Osmanlı saraylarının yüzde 50 nar ihtiyacının karşılandığı Ölçülü Sakarya Vadisi’nde yer kayran ve mikroklima iklimi sayesinde deve alımlı şekerli nar üretiminin sakil olduğu İnhisar’de geçtiğimiz kamer başlayan hasatta sona gelindi. Alelumum sonbahar mevsiminde hasadına başlanan ve yılda 5 bin ton üretimi yapılan İnhisar narı, çıktı eylül-kasım aylarında tüketiliyor.

“Yetiştirici 5’e satarken, pazarda 2 moskof fiyata satılıyor”

Nar üreticisi 57 yaşındaki Fadime Erol, durumunda 5 TL olan narın 48 kilometre ötedeki Bilecik’te pazarda 10 ile 15 liralık ortada satıldığını anlatarak, “Bu sene narlar güzelce ama eşit haddinden fazla kötümser. Bu yıl biz 5 buçuktan veriyoruz. Güzeşte sene 4’ten başladı. Pazardan 15-20 liradan aşağıya yemiş almıyoruz. Ama bizim narımız 5 buçuk, 5 teklik” dedi.

“İnhisar’birlikte 5 TL ama tezgaha yansımasından kıran 10 TL oluyor”

Bilecik Vabeste Pazar’bile nar vandöz olan Bertuğ Gürses, fiyatlar için konuşarak, “İnhisar’bile 5 TL ama tezgaha yansımasından ufuk 10 TL oluyor. Zira motorin fiyatları bilinen. Halkımızdan murat aşkın. Fiyatlardan memnunuz. Vatandaşlardan birlikte kıvançlı. Satışlarımız birlikte gayet fena hâlde” ifadelerini kullandı.

Share: