Bilecik’te Kaderine Terkedilen Devriye Binası, Yıkılmaya Yüz Tuttu

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik merkeze 15 kilometre uzaklıkta İlyasbey Köyü’nde 2005 yılında faaliyete güzeşte ve peşi sıra kapatılan devriye binası, yıkılmaya yüz tuttu. Milyonlarca dünyalık harcanarak nesir edilen Bitirmiş Devriye binasının kapatılarak 15-20 yıldır kaderine ayrılma edildiğini aktaran muhtar Gürkan Zengin, “Buranın bu şekilde haşat olmasına gönlümüz razı değil” dedi.

Bilecik merkeze 15 kilometre uzaklıkta İlyasbey Köyünde bulunan karakol binası yıkılmaya yüz tuttu. İlyasbey Köyü muhtarı Gürkan Ensesi Kalın, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’e seslenerek, binanın Ekincilik Fakültesi uhdesinde değerlendirilebileceğini aktardı. Köye ilişkin 1000 dönüm ekincilik arazisini ve saniyede 50 litre akarsu kaynağın da üniversitenin kullanımına tahsis edebileceklerini belirten Muhtar Varlıklı, binanın siftinlik tıpkısı değişiklikler ile ayağa kaldırılabileceğini vurguladı.

“İÇİNDE BİRTAKIM HIRSIZLIKLAR OLDUĞUNA DAİR BİLGİLER VAR”

Binanın bakımsızlıktan yıkıldığını ve tıpkısı mızıka arakçılık olaylarının yaşandığını nâkil Muhtar Varlıklı, “Görmüş olduğunuz bina, devletimizin 15-20 yıl geçmiş yapmış olduğu karakol binası. Burada karakol vardı. Karakolların güçlükle çapında köylerden kaldırıldığından etraf bizim köyümüzden bile kaldırıldı. Karakol 15 yıldan beri namevcut. Zımnında yapı bile görmüş olduğunuz üzere; çevresi, etrafı bakımsız, kenarları dökülüyor, kiremitleri çöküyor, bacası gördüğünüz gibi yıkılmış. İçinde bazen hırsızlıklar olduğuna dayalı bilgiler var. Hurdacıların bazı bazı girip çıktığını söylüyorlar” dedi.

“GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİL”

“Buranın bu şekilde aygın baygın olmasına gönlümüz razı değil” diyerek sözlerine devam eden Zengin, “Bizim gönlümüz ister ki, burasının ayrımsız yaşlılar yurdu, iyileştirme merkezi olmasıdır. Köyümüzde yaşlılar çok. Civar köylerde de buğulu şahsiyet berenarı fazla. O şekilde değerlendirilmiş olsa bizim için haddinden fazla gür olur. Devletimizin yapmış olduğu harcama, bu çatı nahak yere böyle heba olup gitmez, on paralık değilse aynı işe yaramış peki. Talebimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

“ZİRAAT FAKÜLTESİ NAMINA DEĞERLENDİRİLSİN”

Köyde saniyede 50 litre su aktığını ve 1000 dönüm ekincilik arazisinin olduğunu aktaran Muhtar Ensesi Kalın, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Şükrü Beydemir’e seslenerek şunları söyledi:

“Buranın Ekincilik Fakültesi olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Rastgele cins imkan İlyasbey Köyü’nde var. Ayrımsız dahi köyümüzde 1000 dönüm toprak var. Şu anda tarıma belirtik, kullanılabilir. Saniyede 50 litre cari suyumuz var. Buradan üniversitemize haykırmak istiyorum, Kültür Fakültesi şu anda İstasyon ‘bile fidanlık dediğimiz bölgede az benzeri alanda. Bizim burada saniyede 50 litre suyumuz, 1000 periyot arazimizi verebiliriz, bu binayı dahi verebiliriz. Tabi mülkiyeti konusuna geldiğimizde, mülkiyeti şu anda havuz denilen benzeri herkes var Maliye Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu, burada görünüyor şu anda bu yapı. Bu sistemden 3-5 kamer içre çıkacağı söyleniyor. Bu sitemden çıktıktan bilahare bizde buranın Tarım Fakültesi adina değerlendirilmesini istiyoruz. Rastgele cins imkan İlyasbey Köyü’nde var. Yani dediğim kabil saniyede 50 litre su, 1000 dönüm yer, böyle tıpkı bina. Hem bu yapı değerlenmiş tamam hem Ziraat Fakültemize bire bir katkımız ergin peki, hem de üniversitemize aynı katkımız ergin evet. Talebimiz bu yönde. Ekincilik Fakültesi ve rektörümüze sesleniyoruz buradan kendilerini bekliyoruz gelsinler, baksınlar, görsünler cura tadilatlarla bu yapı işlevini baştan sürdürebilir.”

Share: