Berlusconi’den adaylık sinyali

İtalya’nın çarkıt başbakanı Silvio Berlusconi, eylülde yapılacak er genel seçimlerde senatör olabilmek üzere aday olmayı düşündüğünü söyledi.

Ülkede, 25 Eylül’da yapılacak erken genel seçimler öncesinde İtalyan siyasetinde, sağ ve sol cephelerde seçme kampanyası çalışmaları sürüyor.

Merkez sağ inikat ortamında yer kayran Forza Italia Partisi’nin lideri ve çarkıt başvekil Berlusconi, katıldığı tıpkısı radyo programında yaptığı açıklamada, “Senato amacıyla aday olmayı düşünüyorum. Forza Italia dışından bile birçok kişiden mevrut baskılar sonrasında bu şekilde hepimiz bahtiyar olacağız” dedi.

Berlusconi, kalıp sağlıklı itilaf içindeki liderlik mücadelesiyle haddinden fazla ilgilenmediğini belirterek, “Bu haddinden fazla da ihtiraslı olduğum şeyler değil. Ben daha çok ne yapacağımla, mali baskıya ve hız baskısına alın mücadeleyle ilgileniyorum” diye niteleyerek konuştu.

85 yaşındaki Berlusconi, 1994’te siyasete atılmış ve İtalya’nın cumhuriyetle yönetildiği 1946’dan bu yana en ayrıntılı müddet başbakanlık fail âdemoğlu olmuştu.

Berlusconi, alacak kaçırdığına hükmedilen tıpkısı davadan aldığı mahkumiyet ve 6 yıl siyasetten men kararı zımnında Son Teşrin 2013’te Senato’üstelik yapılan oylama sonrası senatörlükten azledilmişti.

Siyasetten men yasağının kalktığı 2019’birlikte Avrupa Parlamentosu (AP) Seçimleri üzere namzet olan tecrübeli reis, AP’ye seçilmişti.

Anketlerde önde gözüken iki önder atışmaya başladı

Ülkede yapılan son halkoyu yoklamaları, begayet sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisini birinci, Enrico Letta liderliğindeki kalıp solun yapı partisi Demokratik Fırka’yi ise ikinci sırada gösteriyor.

Düşünce oranları birbirine yakın iki şef intihap kampanyası döneminde atışmaya başladı.

Meloni, uluslararası basına verdiği demeçte, yönetime gelmeleri halinde anti-demokratik ayrımsız kayma ve otoriterliğe dolaşma olmayacağını, kendilerinin bunlarla anılmasının safsata olduğunu kaydetti.

Letta ise Meloni’nin aut politikadaki imajını tahavvül etmek istediğini, kendisini düzgün ile makyajlamaya çalıştığını fakat Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve İspanya’nın lüks sağcı partisi Vox gibi Meloni’nin namına müracaat aldığı noktaların ortada olduğunu söyledi.

Meloni ise buna yanıt olarak, dış siyasa konusunda Letta’dan ders almayacağını dile getirerek, partisi FdI’nin NATO ve KEZ yanlısı duruşunun insicamlı olduğunu savundu.

Giorga Meloni, Letta’ya “Makyaj amacıyla pudraya ihtiyacımız bulunmayan. Oysa sen çelişkilerini alçı ile kapatamayacaksın.” yanıtını verdi.

Kamuoyu yoklamaları ne diyor?

Farklı kamuoyu yoklamalarında, faşizan mail sağcı FdI’nin oy oranı yüzdelik 23-25 bandında çıkıyor. Eşkal solun çatı partisi PD ise yüzdelik 22-24 ile ikinci tam vadi alıyor.

Anketlere bakarak, bu iki partiyi form esen ittifakta yer kayran Tabur, yüzdelik 12-14 civarındaki oranla takip ediyor.

5 Talih Hareketi’nin oyu kestirmece yüzdelik 9-11, Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (FI) görüş oranı yüzdelik 7-9 civarında görünüyor.

Oyları yükseliş trendindeki Bir Iki Partisi’nin birlikte rey oranının yüzde 4-6 bandında olduğu belirtiliyor.

Mevcut anketler, FdI, Kütle ve FI’den oluşan format iyi ittifakın seçimlerden hükümet kuracak çoğunluğu elde ederek çıkacağını ortaya koyuyor.

İtalya’üstelik Mario Draghi liderliğindeki açık katılımlı koalisyon hükûmeti hükümeti, 21 Temmuz’dahi 3 koalisyon ortağı partinin parlamentoda hükümete desteğini çekmesi neticesinde çökmüştü.

Başvekil Draghi’nin 22 Temmuz’da incizap etmesinin arkası sıra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoyu feshederek normalde 2023’ün ilk aylarında yapılması gereken seçimleri sonbahara çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi çekilme etti

 

Draghi: Hububat haiz gemilerin yola çıkması müspet bir evolüsyon

 

Berlusconi’nin Rusya itirafı

 

Berlusconi, 53 gözyaşı kıytırık sevgilisiyle nikahsız evlendi

 

Share: