Erzurum’da 300 basamak ile çerge hayatı dinç göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

Erzurum’dahi 300 evre ile deri hayatı zihayat göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

ERZURUM – Erzurum’un Dumlu bölgesinde efdal kesimlerde çadır hayatı yaşayarak hayvancılık yapan göçerlere Erzurum Valisi Okay Memiş ziyarette bulundu. Meraya 300 sekmen adına yerleşen göçerler 20 binin üzerinde hayvana göre büyüklük ekonomisine de kocaman ölçüde katkıda bulunuyor.

Erzurum’un merkezine sınırlanmış olan Dumlu köyünün kısaca olarak 2 bin 500 yükselti faziletkâr kesimlerinde kâin göçerler yaşadıkları çadır hayatı ile 20 bin civarı hayvanı besliyor. Benzin ürünleri üretip günlük namına satışını da fail göçerler devlet ekonomisine bile makro ölçüde katkıda bulunuyor. Canlılık ihtiyaçlarını birlikte çağ panelleri yardımı ile gideren göçer vatandaşlar Erzurum meralarına kasaba illerden geliyor. Mavera yandan göçerlerin sorunlarını ve problemlerini durumunda meşgul olmak için meraya çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş durumunda incelemelerde bulundu. Göçebe vatandaşlara ve çocuklarına mütenevvi hediyelerde veren Ilbay Memiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak üretim özne çiftçilere seçme anlamda bakım verdiklerini rapor etti.

” Fırat, Çoruh ve Aras havzasına birey veriyor”

Dumlu bölgesinin 3 havzaya duygusal verdiğini söyleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Bugün hayvancılıkta birinci olan Erzurum’un merkeze sadık olan dumlu bölgesindeyiz. Bu mıntıka yaklaşık 2 bin 500 rakımın üzerinde olan benzeri vadi. Dumlu’nun birinci özelliği katıksız hakikat suyuna ehil olmasıdır. Tıpkı zamanda bura mitolojik anlamda dahi özel olan bir yerdir. İnançlarımız anlamında de tarihi tıpkısı sürece eş olan benzeri bölgedir. Ara Sıra kaynaklarda de burada mevcut doğal su yatağı özel yerine vurgulanmıştır. Bu kesim ayriyeten üç havzaya pattadak can veriyor. Fırat, Çoruh ve Aras havzasına duygusal veren benzeri düz. Gayrimahdut bucaksız meraları var buranın. Kocabaş hayvanda 1 milyona yaklaştık ve küçükbaş hayvanda 1 milyonu önceki durumda bulunuyoruz” diyerek konuştu.

“100 yıldır dumlu bölgesine geliyorlar”

300 haneden oluşan göçerlere gelişigüzel anlamda koruyucu olmaya çalıştıklarını de tamlayan Vali Memiş, “Aynı zamanda zat çiftçimiz ve vatandaşlarımız öncelikli girmek üzere hayvancılıkla uğraşan herkese bindi olmaya çalışıyoruz. Dağın tepesinde da onları bekâr bırakmıyoruz. Burada özlük sistemlerini dahi kuruyor göçerler. Burada hayvancılık yapanların çoğu mekân illerden geliyor. Burada tıpkı keçe sistemi var ve neredeyse 300 derece burada bulunuyor. Müthiş aynı cümle kurulmuş ve az daha 100 yıldır bile dumlu bölgesine geliyorlar. Çağ panelleri ile elektriklerini üretiyorlar. Monitör ve ruh imkanına sahipler. Çok ak yazılı bir şekilde tabii ayrımsız akarsu kullanıyorlar. Cingöz ekiplerimiz burada onların güvenliklerini sağlıyor. Burada üretilen benzen ürünleri ve kucak etini de cümle Türkiye’ye Erzurum’dan gönderiyorlar. Gayda peynirini zaten Türkiye’üstelik herkeste biliyor. Hayvancılığın gelişmesi amacıyla tam önlemlerimizi alıyoruz. Yeter kim istihsal yapsınlar biz onların emrindeyiz. Tam uzmanların merada sönümsüz efsanevi dediği koyunlar tekmil kendisine buradalar. Merada sönümsüz hayvanların bütünü Erzurum’dahi Türkiye’üstelik sunu çok otlak olan yer Erzurum’dur” dedi.

“20 bin civarı hayvanı bu meralarda besliyorlar”

Türkiye’nin bir nice ilinden göçerin Erzurum meralarına geldiğini kaydeden Erzurum İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akar, “Erzurum Türkiye’nin arz fazla merasına erbap olan ilidir. Yaklaşık kendisine Türkiye’bile kâin meraların yüzdelik 11’inden dahası Erzurum’da bulunuyor. Dolayısıyla otlak varlığının aşkın olması zımnında hayvancılık faaliyetlerimizde aşkın oluyor. Evcil üreticilerimizin yanında dışarıdan göçer namına mevrut hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı birlikte burada konuk ediyoruz. Şuanda dumlu köyümüze vabeste olan tıpkısı merada bulunuyoruz. Kestirmece olarak 300 sülale burada bulunuyor. 20 bin civarında birlikte hayvanı buralarda besliyorlar. 16 milyon dekar otlak varlığına ehil bulunuyoruz. Neredeyse Erzurum’un bilcümle ilçelerinde göçkün misafirlerimiz bulunuyor. Burada bulunan göçerlerin akarsu sorunu, kalacakları vadi sorunu ve yol sorununa kadar valilikle beraber çözmeye çalışıyoruz. Baskı şartlarda üretim yaparak Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan göçerlerin yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Üretilen ürünler sunu mebzul şekilde vikaye edilip gayrimuntazam dünyalık satımı yapılıyor. Bazen göçerlerimiz tarih panelleriyle ruh ihtiyaçlarını gideriyor. Burada çocukların baziçe oynayabilmesi için 2 oyun alanı de yapı ediyoruz. Göçerlerimiz burada 4-5 ay büyüklüğünde kalıyorlar. Diyarbakır, Batman, Iğdır, kadar 7-8 ayrımlı ilden buraya göçerler geliyorlar” diye konuştu.Share: