Baş Döndürücü içre diri devre mal dolandırıcılarının vurgununda geçmiş tayin: 9 milyon lira

Sivri zarfında ateş parçası çevrim para dolandırıcılarının vurgununda önceki belirleme: 9 milyon lira

Operasyonla yakalanan 26 sanıktan 3’ü tutuklandı

YALOVA – Vatandaşları devir mülklerini ecnebi yatırımcılara erdemli fiyatlarda satacakları vaadiyle yüzlerce kişiyi milyonlarca lira dolandıran ve bu paralarla ekstrem maltalık tüvana çetenin evvel belirlemelerde 64 kişiyi 9 milyon teklik dolandırdığı tayin edildi. Işler sonucu yakalanan 26 sanıktan 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Şubesi çevrim dünyalık dolandırıcılarına müteveccih ameliyat düzenledi. 2 maaş beceri strateji sonucu 25 ekip ve 70 personelin katılımıyla gerçekleşen operasyonda, “Cürüm İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Kalifiye Ayyarlık, 6136 Sınırlanmış Kanuna Muhalefet ve Şahsi Verilerin Hukuka Karşıt Namına Ele Buyurmak” suçlamalarıyla ölçülü soruşturmada çerçevesinde 26 sakil gözaltına alınmıştı. Dolandırıcılık vurgunundan elde ettiği iddia edilen paralarla taşkın zarfında tıpkısı sahn ruhlu çete lideri R.T’nun dahi aralarında bulunduğu şüpheliler emniyetteki işlemleri tamamlanmasının peşi sıra Yalova Adliyesi’ne gönderme edildi. Zanlılarda 3’ü tutuklanırken 22 ibret karşı adli taharri kararı makbuz. 1 kişinin ise savcılık aşamasında azade bırakıldığı bildirildi.

64 mağduru 9 milyon teklik dolandırdılar

Tutuklular beyninde çete lideri R.T de düzlük aldı. Dolandırıcılık vurgunuyla baş döndürücü ortamında canlı R.T’nin kız arkadaşını helikopterle Yalova’dan alarak götürdüğü ve Çırağan Sarayı’nda evlilik teklifi yaptığı görüntülerle gündem olmuş ve tepki toplamıştı. Polis Güçleri önce etapta çetenin ağına düşürdüğü 64 mağdura ulaştı. İlk belirlemelere bakarak dolandırıcılık şebekesinin 9 milyon liralık nahak yere alacak elde ettiği tayin edildi.

Mağdur sayısının henüz dahi artması bekleniyor

Türkiye’nin birçok ilinde suç örgütü vasıtasıyla dolandırılan yüzlerce mağdurun bulunduğu, mağdurların çoğunun tekaüt ve buğulu insanlar olduğu hücre çarpıyor. Örgütün bu durumdan faydalandığı, mağdur ettikleri zor ve mikro gelirli vatandaşlara çekilen kredilerin taksitlerini ödemeye mahküm ettikleri, birçoğunun bu kredileri ödeyebilmek için iri sıkıtılar yaşadığı belirlendi.

Mobil bankacılıkla emniyet çektirdiler

Zanlılar devir dünyalık sahiplerini arayarak cemaat oldukları devir mülkleri faziletli fiyatlarla yabancı yatırımcılara feda etmek vaadinde bulunduğu öğrenildi. İrtibat kurulan hele yaşlı kişileri Yalova’daki ofislerinde satışa ikna eden şüpheliler mağdurların çökertme telefonlarında mevcut hareketli bankacılık programını kullanarak güven çektikleri belirlendi. Çekilen kredilerin ikinci ve üçüncü şahısların hesaplarına gönderildiği öğrenildi.

Motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlenceler

Öte yandan cürüm örgütü liderinin tıpkı üyelerinin üzerinden emlak firması kurdurduğu, yaptıkları dolandırıcılığı da bu firmanın faaliyetleri ortada gizlemeye çalıştığı belirlendi. Çetenin mağdurlardan elde ettikleri gelirleri “pey” adı altında teşkilat üyelerine yüzde 10 ile 20 arasındaki oranlarda dağıttıkları, mağdur ettikleri insanlardan sağladıkları nahak kazançlarla örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak üzere sivri yatlarda eğlenceler dizgi ettikleri dönme yüzüne çıkarıldı.

Öte yandan örgütün Ankara’dan Yalova’ya getirilen, cürüm kaydı efdal ve suça cereyanlı ayrımsız kol aracılığıyla korunduğu, bu grup yardımıyla hem çevrelerinde mevcut insanların hem birlikte teşekkül üyelerinin gravite altına alındığı öğrenildi.

Operasyonda ele geçirilenler

Çeteye müteveccih operasyonda 26 kişinin aile ve işyerlerinde aramalar yapıldı. Aramalarda 32 cep telefonu, 37 simkart, 5 flash hatır, bellek anaç, 3 laptop, tablet, 2 pos makinası, mağdurlara ilgilendiren çok sayıda tapu senedi, koşa kesim, kâtibiadil belgeleri ve evraklar, 6 tabanca ve av tüfeği ele geçirildi.

Share: