Bartın bilgelik… Sol Parti Başkanlar Müesses Üyesi İşleyen, Amasra’da: Yıldız, Hilkat Değil. Yaşanan Aleni Ayrımsız Cinayettir

Sol Parti Başkanlar Oturmuş Üyesi Önder İşleyen, Amasra’üstelik; “Bugün bu şehirde eksilen 41 canımız hayatta olabilirdi. Yaşayabilirlerdi. Söyledikleri üzere yıldız, fıtrat değil. Yaşanan aleni ayrımsız cinayettir. Bu ülkenin bilcümle kaynaklarına halk koydunuz. Ama o kaynaklardan azıcık de bu işçileri ayakta tutacak tedbirleri almaya harcamadınız” dedi.

Sol Parti, zaman Amasra’birlikte; Bartın’daki beyaz zehir faciasının birinci haftasında açıklama yaptı. Sol Tümen Başkanlar Yerleşmiş üyesi Önder İşleyen, şunları söyledi:

“Bugün 41 canımızın yası amacıyla buradayız… Amasra’nın, Bartın’ın, Zonguldak’ın, bu memleketin yası üzere buradayız. Biz bu ölümlerin önlenebilir ölümler olduğunu biliyoruz. O yüzden bizim yasımız bir zamanda bizim isyanımızdır. Bugün bu şehirde mütenakıs 41 canımız hayatta olabilirdi. Yaşayabilirlerdi. Söyledikleri kabilinden felek, hilkat değil. Yaşanan aleni benzeri cinayettir. Eğer göz göre bakarak geliyorum diyen ölümün, taşlarının döşenmiş olduğu çıplak ortada olan bire bir maden ile ilişkin mukteza tedbirleri almazsanız, şayet onları hayatta tutacak koşulları sağlamazsanız, bu görevlerinizi yapmazsanız bilahare gelip ‘Bu de kaderdi’ demeyin. Bu ülkenin hep kaynaklarına ahali koydunuz. Amma o kaynaklardan biraz bile bu işçileri ayakta tutaç tedbirleri almaya harcamadınız. O yüzden sadece Amasra’dahi değil, Soma’birlikte, Ermenek’te; yüzlerce, binlerce kardeşimiz öldü. Maden üstelik öldü, fabrikada öldü, inşaatta öldü. Şayet kaderse bu yıldız sizin üzere çalım, unvan, sultanlık, mülk olur işçiler üzere; kıtlık, verimsizlik ahiret yolculuğu mü? İşte sizin baht dediğiniz, sizin kurduğunuz harami düzendir. ve sizin bu eşkıya düzeniniz işçileri öldürüyor, hayatta kalanları süründürüyor.

“SEVGİYİ VE MÜCADELEYİ HARLATMAK İÇİN BURADAYIZ”

Bu ülkede dünyalık hangi antlaşma kayırıcı hayatından kızıl oldu… Gelişigüzel uğraşmak zorundayız apayrı bire bir yolumuz yok. Yoksa seçme öldüğümüzde tepemize gelip baht deyip gidecekler. O yüzden biz zaman el birliği üzere buradayız. Tığ zaman bu ülkeyi, bu şehri benzeri şişman mezarlığa çevirenlere, halkın yüreğinde onarılmaz yaralar açanlara alın yaralarımızı gelişigüzel temizlemek amacıyla buradayız. Tesanüt amacıyla buradayız. Sevgiyi ve mücadeleyi çoğaltmak amacıyla buradayız. Olur; suçlusunuz, sorumlusunuz. Neden mi Sayıştay Raporu bariz. Burada tıpkısı grizun patlaması riski var diye niteleyerek aynı tabir. Devletin zat raporu. Bu raporu dikkate almadılar.”

Share: