Bapir-i Kal Türbesi ziyaretçilerin bağlam odağı oldu

Bapir-i Söz Türbesi ziyaretçilerin rabıt odağı oldu

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan ve dolay halkı eliyle Bapir-i Lakırtı yerine adlandırılan Hüseyin Ata Türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

İnanç turizmi çerçevesinde Tatvan ilçesine sadık İncekaya köyüne gelenlerin uğrak yeri olan Bapir-i Söz Türbesi, sonuç zamanlarda havanın zaman normallerinin üzerinde seyretmesi ile ziyaretçilerin uğrak mekanı haline geldi. 1470-1550 yılları beyninde yaşadığı ve halk ortada Bapir-i Laf olarak tanıdık Hüseyin Ata olan zatın soyunun Hazret-i Ebubekir’e dayandığı söylenti ediliyor. Türbe, kestirmece 5 metre yükseklikte kayaya oyulmuş, basamaklı bire bir demir merdivenle çıkılabilen ve tapınma ile yatma yeri olan iki bölümden oluşuyor. İrili ufaklı bir nice tescilli mağaranın bulunduğu Van Gölü kıyısındaki türbe, kısaca 500 almanak aynı tarihe dayanıyor. Ister türbe ve gerekse mağaralar amacıyla seçkin çevrim haddinden fazla sayıda ziyaretçinin akın ettiği tarihi alan, bölgenin oylumlu turizm destinasyonları beyninde bulunuyor.

İçerisinde çilehanenin da bulunduğu türbe Van Gölü’nün genişlik domuzuna koylarının birinde bulunarak ziyaretçilere bile mukavemetli manzara sunuyor. Seçme mevsim türbenin ziyaretçi akınına uğradığını dile getiren Eş Örün isimli yurttaş, Bapir-i Laf adına adlandırılan Hüseyin Ağababa Türbesine genelde beyin sağlığı bozulan yahut tat züğürt kişilerin uğradığını ve iyileşerek gittiklerini kanıt ederek, “Bunu duyup gördük. Yaz ve şita seçkin sezon bu türbenin çokça ziyaretçisi var. İstanbul’dan Van’a Türkiye’nin ciharıyek yanından ziyaretçisi var” dedi.

Küçüklüğünden beri türbenin kerametini duyduğunu tamlayan Ömer Durak ünlü yurttaş ise ” Muş’tan geliyorum. Bu türbeye gelmemdeki meram böyle kızıl alimleri rastlaşmak, onların hayır dualarını almaktır. Şayet kim Allah katında kullanılan iseler onların hayır duasını kabul etmek bile dolgunca evet. Küçüklüğümüzden beri buraya felah niyetine geliyoruz. Bapir-i Kal’ın 40 dolaşma inzivaya çekildiği ve ‘Çilehane’ adına adlandırılan yere çıktık. Madun katında abdest aldığı, peş katta de 40 ahit boyunca salat kıldığı söyleniyor. Hastalanan çocukların getirilip iyileştiği, yeniden çocuğu olmayanların buraya geldikten sonraları çocuğunun olduğu yönünde bir nice kerameti var” şeklinde konuştu.

Share: