Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın minimal ücret talimatını Bakan Mustafa Varank açıkladı: Arkadaşlar bu hakeza gayrimümkün

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir Tevhit Endüstri Bölgesi’nde Küpeliler Suni Tahta Fabrikası’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, 1,5 bilyon teklik yatırım bedelli bu tesisin Türkiye’ye ve şehre balaban katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

“ASGARİ ÜCRETİ GÜNCELLEMEMİZ LAZIM”

Iktisat ve para şişkinliği üzerine yaşanan gelişmelere değinen Varank, en üst temmuz ayında vuzuh remiks yapılan minimal ücrete ait birlikte heyecanlandıran ayrımsız izah yaptı. Varank, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Kabine’yi topladı, dedi ki ‘Arkadaşlar bu böyle olanaksız. Asgari ücreti güncellememiz, minimal ücrete remiks yapmamız lazım ki çakılı gelirli vatandaşlarımız bu şişkinlik altında bu büyüklüğünde ezilmesinler.’ 1960’lardan beri minimum sevap uygulaması bu ülkede var. Bu ülke enflasyonu ilk defa mı görüyor? 2000 yılından önceyi bir değerlendirin. Yüzde 80, yüzdelik 200 enflasyonları yaşadık amma o ahit hiçbir kudret ‘Orak Ayı ayında enflasyonu güncelleyeyim, amele kardeşlerimizin biraz olsun işlerini kolaylaştırayım’ demedi amma biz bunu dedik, enflasyona ezdirmemek amacıyla asgari ücreti güncelledik. Karı ayında bile inşallah sabit gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak tıpkı zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını çevirmek üzere da himmet göstereceğiz.”

YILBAŞINI İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü üstelik TBMM’de yasama yılı küşat programında can alıcı değerlendirmelerde bulunmuştu. Hesaplı anlamda yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ifade eden Erdoğan, yılbaşında minimum ücretli, memur ve emeklilerin maaşlarında kayıpları telafi edecek şekilde artışlar yapılacağının sinyalini vermişti. Erdoğan, “Yaşanan sıkıntıları, dalgalanmaları görmezden gelmiyoruz. Döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artıştan muhit kayıplarını gayet dolgunca biliyoruz. Bunların önüne geçecek tedbirleri almaya başladık. Enflasyondaki artışın bozukluk olduğu kaybı alıkoymak için asgari ücreti, işyar ve mütekait maaşlarını yılbaşında çetin oranda artırdık. Temmuz ayında henüz istikbal taşıdık. Yılbaşında ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde gözden geçireceğiz, enflasyonun altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz” demişti.Share: