AP’den AB’ye Macaristan’a revan fonların dondurulması çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve AB Komisyonu’na çağrıda bulunarak, Macaristan’a verilen neva fonlarının dondurulmasını isteyen kararı kabul etti.

Fransa’nın Strazburg şehrinde bitmeme fail Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda Macaristan’a verilen AB harmoni fonlarının dondurulmasını öneren idea oylamaya sunuldu. Tasavvur, 124 yararlı oyuna değer 416 peki oyuyla kabul edilirken, 33 AP üyesi müstenkif kaldı. Alınan kararla SU Konseyi ve DENIZ Komisyonu’ndan “Macaristan’ın baskılarına direnmeleri ve ünsiyet devleti koşulları ile müracaat tutumunu sürdürmeleri” istendi. Kararın peşi sıra AB Konseyi’nin AB Komisyonu’nun önerisine dair namına kalifiye ekseriyetle karar alması üzere 19 Aralık’a kadar süresi bulunuyor.

“Macaristan’da SUTAŞ fonlarının kötüye kullanılma riski bitmeme ediyor”

Macaristan’ın yararlandığı AB uzlaşma fonlarının kullanımı üstüne endişeli olduklarını tamlayan AP üyeleri marifetiyle alınan kararda, “Macaristan’ın toparlanma ve peklik planı (RRF) ile ilişik yerine, hükümetin eylemleri zımnında kurtarma fonlarının daha Macar halkına ulaşmamış olmasından üzüntü duyuyoruz. Macaristan’da SU fonlarının kötüye kullanılma riski bitmeme ediyor. Macaristan, hukukun üstünlüğü alanındaki tamam tavsiyelere ve DENIZ İnsan Hakları Mahkemesi ile ait umum kararlara birlik adına uyana büyüklüğünde Komisyon, Macaristan’ın düzenleyici planını onaylamamalıdır” ifadelerine yer verildi.

AP üyeleri antrparantez, Macaristan’ın AB Konseyi’ndeki görüş hakkını kötüye kullandığını savunarak, “AP üyeleri, SUTAŞ Komisyonu ve SUTAŞ Konseyi’ne Macaristan’ın Ukrayna’ya 18 bilyon euroluk büyük-finansal yardım ve küresel minimal kurumlar vergisi oranı anlaşması gibi kebir DENIZ kararlarını engelleyerek, üzerlerinde uyguladığı baskıya boyun eğmemeleri çağrısında bulunuyor. Karar, düşünce hakkının kötüye kullanımının ‘ herhangi bir etkiye ehil olmaması’ gerektiğini söylüyor” açıklamasında bulundu.

Macaristan eliyle önerilen iyileştirici önlemler yeterli değil

AKARSU Komisyonu, 18 Eylül’de Macaristan’da yolsuzluğa ilişik endişeler bulunduğu gerekçesiyle ülkeye tahsis edilen uyum fonlarının üçte birine balya gelen 7,5 milyar euroluk kısmının askıya alınmasını önermişti. DENIZ ile müzakerelerden mesul Macaristan Kalkınma Bakanı Tibor Navracsics ise, Macaristan’ın her SUTAŞ fonunun kaybını önlemek için Avrupa Komisyonu’na verdiği 17 taahhüdün tamamını adına getireceğini ifade etmişti. Navracsics, “Macaristan, Komisyonu şaşırtma sözü vermedi. Uygulanabileceğini bildiğimiz taahhütlerde bulunduk. Bu nedenle kaynak kaybıyla yüz yüze kalmayacağız” demişti. – STRASBOURG

Share: