Ağabeyinin karaciğeriyle hayata tutundu, o anları gözyaşlarıyla anlattı

Ağabeyinin karaciğeriyle hayata tutundu, o anları gözyaşlarıyla anlattı

Karaciğerinin yüzde 65’i kız kardeşine nakledildi

Aslıhan Gençalp; “Ben ara sıra şeylerden vazgeçmiştim, ağabeyim ‘icabında canımı veririm’ dedi”

Cem Gençalp: “Tıpkısı daha yapılması gerekiyorsa gene yaparım”

İSTANBUL – Çırılçıplak böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan 42 yaşındaki 6 bala annesi Aslıhan Gençalp, ağabeyinden alınan karaciğerle birey tutundu. O anları gözyaşlarıyla anlatan Gençalp, “Ben kâh şeylerden vazgeçmiştim, şu zaman yaşamıyor olabilirdim, ağabeyim ‘gerekirse canımı veririm’ dedi. Ben birlikte olsam bağımlı kim ayrımsız şeyi yapardım, 6 çocuğum annesiz kalmadı” derken ağabeyi Çokluk Gençalp, “Karaciğerimin yüzde 65’ini verdim, bir elan yapılması gerekiyorsa yine yaparım” dedi.

Avcılar’bile dinç 42 yaşındaki 6 yavru annesi Aslıhan Gençalp, yıllar evvel hissettiği halsizlik, balkı üzere şikayetler sonrası doktora gitti. Edinilen bilgiye göre anadan doğma polikistik böbrek ve uykuluk rahatsızlığı olduğu belirlenen Gençalp, türlü tedaviler görürken zaman içerisinde karaciğer nakli gerekliliği ifade edildi. Öğrendiğinde şişman üzüntü kıpırdak 6 çocuk annesi Gençalp, durumu ailesiyle paylaştı. 3 kardeşin bildirme küçüğü olan kız kardeşinin durumunu öğrenen, ağabeyi Cem Gençalp ise verici görünmek amacıyla fahri oldu. Ağabeyin kardeşine verici olup olamayacağını bellemek üzere tetkikler yapıldı. Sonuçların tınlamalı gelmesiyle şişman bahtiyarlık yaşayan karı, Medicana International İstanbul Hastanesi’nde cerrahi müdahale işlemlerine başladı. 23 Kasım’de Organ Nakli(pankreas-karaciğer-böbrek)nden Mesul Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sabri Uğurlu ve ekibi kardeşler arasındaki nakli başarıyla gerçekleşti. 1 dönme korkulu bakımda artan kardeşler, sağlıkla taburcu edildi. Prof. Dr. Sabri Uğurlu, ağabeyinin karaciğerinin yüzde 65’inin kız kardeşine nakledildiğini ifade ederek hastalık sürecine ait hikmet verdi. Prof. Dr. Tekin, organ bağışının önemine dikkat çekerken Aslıhan Gençalp ağabeyinin karaciğerinin kendisine nakledildiğini anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

“Zat karaciğerini tamamen çıkarttık, ağabeyinin karaciğerinin yüzde 65’ini naklettik”

Ağabeyin karaciğerinin iri bölümünün alınarak kız kardeşine nakledildiğini tabir eden Örgen Naklinden Mesul Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sabri Uğurlu, “Hastalar, genel genişlik bozukluğu, halsizlik, mecalsizlik zaman zaman kilogram kaybı gâh hastalar sarılık ya üstelik antlaşma içerisinde karında su birikmesine tutkun kendisine karında şişlik şikayetiyle genelde başvururlar. Uykuluk yetmezliği olduğu devir bilcümle organlar etkileniyor. Hastamızın doğuştan var olan bire bir rahatsızlığı var; polikistik böbrek ve uykuluk rahatsızlığı diye niteleyerek tanımladığımız aynı illet. Buna tutkun adına gâh hastalarda böbrek yetmezliği bazı hastalarda üstelik uykuluk yetmezliği bazılarında bile temas iki organ yetmezliği da gelişebiliyor. Bu hastamızda dahi buna tutkun olarak benzeri uykuluk yetmezliği durumu vardı. Uykuluk nakli geçmek üzere bize başvurdu biz dahi hastamızı istikşaf ettik, değerlendirdik ve karaciğer nakli kararı verdik. Aza nakillerinde genişlik şişman sorun; donör maalesef çoğunlukla tığ verici bulamadığımız için hastaları kaybediyoruz. Bizim ülkemizin yer iri sorunlarından biri bu; çok çok kadavra örgen bağışı olmadığı için tığ imdi aktif vericilerden nakil yapıyoruz. Bu hastamızın da ağabeyi verici olmak istedi. Tabi herkes birlikte verici olamıyor, mutlaka muayyen kriterleri karşılaması gerekiyor. Karaciğerinin yeterli büyüklükte olması gerekiyor. Anatomik yapısının buna akıllıca olması tıpkısı zamanda bu ameliyatın vericiye temas zararının olmaması gerekiyor. Bu hastamızın vericisinde bu testleri yaptık ve verici olabileceğine karar verdik. Ameliyatta hastamızın ağabeyinin karaciğerinin yüzdelik 65’ini çıkarıp naklettik. Hastamızın özlük karaciğerini tamamen çıkarttık, ameliyattan sonraki süreçte 1 dönem ağır sıklet bakımda kaldılar. Henüz sonra servise alıp takiplerini yaptık, seçkin özdek uğrunda gitti. Verici almak niteliksiz aynı karar değil, biz seçme antlaşma donör adaylarına kahraman gözüyle bakarız. Çokça balaban benzeri fedakarlık gerektiriyor elbette, iri ayrımsız faaliyetler riskini göze alıyorlar. Cömert olmaları tabi kim bu ameliyatlarda örgen uyumu açısından ayrımsız kazanım bile sağlıyor. Yıllardır ayrımsız şeyi söylüyoruz; organlar toprak olmasın insanlara can olsun” dedi.

“Ego bile olsam tabi kim ayrımsız şeyi yapardım”

Ağabeyinin tedavisinin rastgele aşamasında beraberinde olmasının beraberinde karaciğerini bile vermesinin kendisini çok duygulandırdığını gözyaşları ortamında anlatan 42 yaşındaki 6 yavru annesi Aslıhan Gençalp, “Bu hastalığın çırılçıplak olduğunu, ameliyattan belli az buçuk sonraları dahi tekrarlayacağını söylemişlerdi. Kurullara sunuldu, icazet verildi. Sonra bu süreçte yeryüzü esasen beri yanımda olan eş ağabeyim, ben bazen şeylerden vazgeçmiştim açıkçası ego bire bir baktıysam, ağabeyim on araştırdı. Ağabeyimi aradım böyle diyorlar dedim, ‘bitmiş kızım ben buradayım, gerekirse canımı veririm’ dedi. O gün zaten o lafı söyledi, verdi dahi doğrusu. Bırakmadı buraya gelirken dahi öyle, bu arada geldik hocamızın karşısına geçtiğimiz ant verici diyerek benzeri öz sorma durumu bırakılmadı. Ağabeyim ‘Ego gönüllüyüm tezce ne yapılması gerekiyorsa yapılsın’ dedi onlar de münteha dediler. Bu tuhaf hastalıklarda familya zaten çokça haddinden fazla kocaman ama insanın ağabeyinin, canının tek öz söylemeye fırsat bırakmadan hakeza bire bir öz söylemesi çok çok nazik bir öz. Ego dahi olsam bağımlı kim aynı şeyi yapardım onun üzere, kimesne korkmasın. Ego işler olmasaydım, ağabeyim uysaydı veya uymasaydı, vermeseydi ego şu dakika yaşamıyor olabilirdim da. Biz haddinden fazla pir tıpkısı şekilde atlattık. Tanrı ağabeyimden bin kere razı olsun, 6 pare çocuğum annesiz kalmadılar” şeklinde konuştu.

“Bir daha yapılması gerekiyorsa esasen yaparım”

Kız kardeşinin durumunu öğrendikten sonra hızla donör tutmak istediğini nâkil Esenyurt’ta zinde 49 yaşındaki koca Cem Gençalp, “Doktorlarla görüşürken nakille ait sürenin daraldığını söylediler. Birey bizim canımız,burada genişlik kebir olan şey; imanlı koyulmak. Cenabıhak’u Teala’nın biçtiği üzeri büyüklüğünde biz yaşarız. İlk evvel bunu paylaşmak geçişsiz. Gayrı taraftan canın, kardeşin geride bırakacağı, başına kötü aynı özdek gelse onun evlatlarının, yeğenlerimin evlattan tek farkı namevcut. Kafada o şekilde değerlendirince benim değişmeyen vermem 1 zaman sürdü. Tığ tek molekül yapmadık, birbirimize bir molekül bağışlamadık bizim ayrımsız Yaradanımız var. Bugün tersi olsa ne olurdu, inanın burada kardeşim oturuyor olurdu, deminki konuşmayı birlikte ego yapıyor olurdum. Tığ de tıpkısı fark olmazdı. Annemiz babamız tafsilatlı müddet geçmiş merhum oldu, 3 kardeş branş sırta verdik, tıpkı hayat mücadelesi veriyoruz. Bugün gayrı ağabeyimin bile ihtimal değişik tıpkı şeyi çıkabilir. İnşallah kim olmasın kimesne hasta olmasın diyeceğim ama olabilir değil. Ona de yapılması müstelzim ne varsa ayrımsız henüz yapılması gerekiyorsa yine yaparım yani tek sevgili değil. Ego karaciğerimin yüzde 65’ini verdim, eve gidiyorum. 1 ay sonraları bile normal işime hayatıma döneceğim, insanlar hiç keder duymasın” ifadelerini kullandı.

Share: