Afyon gündem haberleri… Cumhur Reisi Erdoğan, Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin kutsi değerlerine çevirici uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem toplumsal vicdanda hem bile ülfet önünde hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Utku Meydanı’nda planlı Iri Hücum’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Açım Töreni’ndeki konuşmasında, “Tek budun, yegâne alem, tek yurt, yegâne ihtişam” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Milletimizin kutsi değerlerine açacak uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem maşeri vicdanda hem birlikte ülfet uğrunda adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz beyninde ayrımcılık yaparak kundak tüccarlığına yeltenen yapmacıklı tarihçiler yapışkan emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, bir tane fırka faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların son 20 yıldır olduğu kadar gelecekte bile hedeflerine ulaşamayacağına meni etti.

Türkiye’nin şahlanışına kol darp gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri izlem ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz yiğitlik destanlarıyla meşbu”

Reisicumhur Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı’nın alem şehirleri arasında düz aldığını, topraklarının şehit kanlarıyla yoğrulmuş mübarek benzeri yer olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri mülakat ederek kitabeleri dikkatle okumasını isteyen Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki göz yaşartıcı hikayeyi burada sarılmak istiyorum, Şişman Atak 26 Ağustos 1922 haset sabah 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın bilcümle lif örgüleri parçalanmıştır. Henüz zaman doğmadan zaferin önceki ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye yegâne geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu amacıyla haddinden fazla önemlidir. Buraların tıpkısı zaman geçmiş alınması ve düşmanın namevcut edilmesi görevi henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 nefis düşman tümenine saldırarak balaban bir cenk başlar. Bütün çarpışmalar 27 Ağustos öğlen saatlerine kadar sürer. Düşman saflarının içine büyüklüğünde gestalt Yüzbaşı Agah onlara çetin kayıplar verdirerek batı istikametine kaçmalarını sağlar. Balaban ayrımsız tahkim kayran düşman birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte martir düşer. Geriye küsurat 50 Mehmetçik ve takviye kuvvetlerimizle antagonist bu meydan içerisinde ağız ağıza yok edilir. Evet, vakit kaybetmeden Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye büyüklüğünde vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz üstelik buna analog alplık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 değişik ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin türe, türe ve özgürlük önünde verdiği mücadelenin sembolü olduğunu tabir fail Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın bildirme nazik şehitliği olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şehitler yurdu, Türk milletinin üstelik şehitleriyle zinde tıpkı millet olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla YANLIŞSIZ Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve hümayun yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır layenkati demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla hizmet ettiklerini anlattı.

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni ululamak, güçlendirmek, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine dayanmak için hız gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin ışıltılı yıldızı haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Türkiye’yi seçme alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: