Şişman Zafer’in ateşi 100. yıl birlikte Başakşehir’den yükseldi

Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünde Utku Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce izci ve Başakşehirlinin katıldığı etkinlikte keşşaflık faaliyetleri, meze yürüyüşü, görüşme ve saz dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Ulus Bahçesi’nde yakılan kamp ateşi ile sonuç bulan etkinliğe Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu dahi katıldı.

Iri Atak ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dünümü, tüm yurtta olduğu gibi, Başakşehir’de birlikte coşkuyla kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde Başakşehir Budun Bahçesi, Yengi Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne aile sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaza sakinleri de yoğun rabıt gösterdi.

“Etkinlikler çağ boyu sürdü”

Başakşehir Millet Bahçesi’ndeki gölün etrafına ayça şeklinde kurulan çadırlarda Başakşehirli izciler, dönme süresince çeşitli ameliyat gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Temas ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle benzeri araya geldi. Söyleşinin arkası sıra Başakşehir Çalgı Aleti Akademisi öğrencileri katılımcılara çalgı aleti ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile tutum pozisyonuna geçen Başakşehirli izciler ve kaymakamlık sakinleri, Başakşehir Ulus Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün arkası sıra dinlenme kampı ateşi etrafında buluşarak keşşaf marşları söyledi.

“Iri zaferler büyük milletlere mahsustur”

Etkinliğe katılan hararetli ilçe sakinlerine hitap fail Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, nazik zaferlerin büyük milletlere belli olduğunu söyledi. İstiklal ve ati mücadelesinin 100 yıl sonradan aynı kararlılıkla devam ettiğini ifade fail Komutan Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta başlamak için göğsünü düşmana himaye eden ermiş şehitlerimizi ve alp gazilerimizi rahmetle, minnetle özge ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a büyüklüğünde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için canlarını feda eden, düşmanlara ve hainlere argıt vermeyen muazzez şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 yıl ilk dedelerimizin Anadolu’dahi verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi, bugün da benzeri kararlılıkla ve azimle devam ediyor” diyerek konuştu.

“Tarihimizi dolgunca okuyun gençler”

Ağustos ayında kazanılan iri zaferlere üstelik değinen Başbuğ Kartoğlu, gençlerin tarihi gür okumasını istedi. Başkan Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı, “Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi başta olmak amacıyla ağustos ayında sayımsız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’birlikte Mercidabık Zaferi, 1521’da Belgrad’ın fethi,1526’da Mohaç Zaferi,1571’dahi Kıbrıs’ın fethi, 1922’üstelik Sakarya Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Nazik Tecavüz Tarihimizi gür okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Sultan Mehmet Konak İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın ya dahi ben seni’ diyerek başlattığı kuşatma böylecene dünyada yeni ayrımsız asır açtı. Çanakkale’dahi tarihin akışını muhavvil isimsiz kahramanlar üstelik Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.” – İSTANBUL

Share: