ABD’de Ukrayna’ya füze gönderdiğini akseptans etti

BENDE Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna uçaklarının Moskof içgüdü sistemlerini gaye alabilmesi üzere anti-içgüdü füzeleri gönderdiğini ilk kez akseptans etti.

BENDE Savunma Bakanlığı Defans Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, düzenlediği basın toplantısında, KUL’nin Ukrayna’birlikte kullanılması için “benzeri hacim” füze gönderdiğini açıkladı.

Kahl, hangi kabil anti-sevkitabii füzesinin gönderildiği, birçok sayı füzenin sağlandığı veya ne zaman gönderildiğine dayalı ilim vermedi.

Henüz geçmiş askeri yardımlarda söz konusu füzenin gönderildiği açıklanmasa bile Kahl, Ukrayna’nın albeni kuvvetlerinin kıvrak kalmasını keşfetmek üzere dokuz canlı çok bindi sağladıklarını söyledi.

ABD’nin, Ukrayna’ya Sovyet döneminden kalma Mig-29 savaş uçaklarının yedek parçaları gönderdiğine dikkati çeken Kahl, gönderilen füzelerin Moskof radarları ve sistemleri üzerinde etkileri olabileceğini kaydetti.

Kahl ayrıca Pentagon’un Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık zırh paketi desteğini açıkladı. Bu, şimdiye büyüklüğünde ABD’den Ukrayna’ya sunulan yer faziletkâr cebe paketi desteği oldu.

Bu paketle ESIR, gücük ay ayından bu yana Ukrayna’ya hep 9,1 bilyon dolarlık düzenlilik yardımı sağlamayı taahhüt etmiş oldu.

AGM-88 HARM ünlü füzenin gönderildiği iddiası

Savunma yetkilisi, gönderilen füze türünün AGM-88 HARM adlı faziletkâr çabuk anti-ışıma füzesi olduğunu belirtti.

Raytheon firması aracılığıyla üretilen ve 30 milin üstünde bire bir menzili olduğu melhuz alarga karaya taktik ofans füzesinin, S-400 kadar Acımasız uçaksavar içgüdü sistemlerini üstelik misyon almak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Ukraynalılar, HARM füzelerini aldıklarını veya kullandıklarını kamuya açıklamasa da sonuç günlerdeki kayran raporlarının söz konusu füzelerin kullanıldığına işaret ettiği bildirildi.

ABD füzesi Küba’nın eline geçti

 

BENDE FÜZE KALKANI İÇİN TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

 

Share: