Amanoslar’ın zirvesinde plato çayı mesaisi

Terörle mücadelede elde edilen sükse, Türkiye’nin cennet köşelerinin baştan keşfedilmesini sağlıyor. Eşsiz manzarası, endemik nebat çeşitleri, şifalı otlarıyla huy tutkunlarını cezbeden Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları da bundan sonra havza halkını ve yaylacıları ağırlıyor. Yöre halkı Mığır zirvesinde kendiliğinden yetişen yayla çayı toplayarak gelir sağlıyor.

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yetişen yayla çayı (dağ çayı) dercetmek amacıyla sabahın erken saatlerinde Hasiyet ilçesinden yola koyulan bölge halkı, Akdeniz’den yükselen sis bulutu, yüzyıllık arkalıksız ağaçlarının arasından ve sarp yamaçlardan geçerek arılara dahi familya sahipliği fail şifalı bitkilere ulaşıyorlar. Plato sakinleri, aroması ve sendrom akarsu dolayısıyla öz kendisine tükettikleri plato çayı çiçeklerini ve yapraklarını özenle toplayarak yanlarında getirdikleri torbalara koyuyor. Vatandaşlar, yorgunluklarını ise dağın zirvesindeki akarsu kaynakları yakınında yaktıkları odun ateşinde topladıkları bitkilerin çiçeklerinden yaptıkları çayları içerek atıyorlar.

Topladıkları bitkilerin Amanos Dağları’na özgü aynı asıl olduğunu belirten Süleyman Sabahyıldızı, “Köylülerimiz buralara gelerek kışın bezdirmek için bu çayları toplarlar, fazlasını bitişik ve akrabalarına ödül ederler. Hatta birçok arkadaşımız topladıkları endemik bitkilerin satışını yaparak birlikte sülale bütçelerine yardım sağlamakta. Tığ birlikte zaman arkadaşlarımızla buraya gelerek çiçeklerimizi ve çaylarımız topladık. Bol artağan reviş yaptık, soğuk sulardan içtik” dedi.

Söğüt Köyü Muhtarı Muhammet Keder ise, “Burası eko turizm açısından haddinden fazla şanlı tıpkı yerimiz. Burada değişik endemik bitki türlerimiz var. Fakat vatandaşlarımız buraya muvasala üstüne güçlük çekmekteler. Biz birlikte muhtarlık yerine mukteza mercilere muvasala sorununun çözümü için vacip müracaatlarımızı yaptık. Yetkililerimizden buralara el yapmalarını kâm ediyoruz. Buralara kat açıldığı devir vatandaşlarımızın buradaki doğal güzellikleri rüyet imkanına kavuşmuş olacaklarına inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. – HATAYShare: