ABD’de bitiren güveni aralıkta toparlanma gösterdi

ABD’dahi Conference Board Tüketici Çekinmezlik Endeksi, aralıkta maaş 6,9 benek artışla 108,3’e çıkarak toparlanma kaydetti.

Conference Board, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen tüketici büzük endeksine ilişik mesafe kocaoğlan verilerini açıkladı.

Buna göre, bitiren hamaset endeksi, aralıkta geçen ayak tabanı kıyasla 6,9 puan artarak 108,3’e çıktı.

Piyasa beklentilerinin bilakis artış gösteren tüketici güveninin bu dönemde 101 değerini alması anlayış ediliyordu. Mütemmim güveni, kasımda 101,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikan tüketicilerin kâin hareket ve aksiyon gücü piyasası koşullarına ilgili değerlendirmelerini yansıtan bulunan durum endeksi, aralıkta 8,9 puan artışla 147,2 seviyesine yükseldi. Geleceğe müteveccih gelişmemiş dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi de ayrımsız dönemde 5,7 puan artarak, 82,4’e çıktı.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan Conference Board’un Kazançlı Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn Franco, mütemmim güveninin ekim ve son teşrin aylarındaki düşüşünün ardından çatlak ayında toparlanarak nisan ayından bu yana en faziletkâr seviyesine ulaştığını belirtti.

Mevcut kapsam ve beklentiler endekslerinin, tüketicilerin ekonomiye ve istihdama müteveccih müspet görüşlerinin artmasıyla iyilik gösterdiğini kaydeden Franco, pahalılık beklentilerinin açıklık ayında yüzdelik 6,7 ile Ilkgüz 2021’den bu yana yeryüzü bağan seviyesine gerilediğini ve serencam zamanlarda benzen fiyatlarındaki düşüşlerin bunda nazik bire bir soğuk tehlikeli olduğunu aktardı.

Share: