Bakan Varank, “Yerli ve Milli Günâşık Hasadı” etkinliğinde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin önceki yerli ve milli melez gündöndü tohumunu ürettiklerini belirterek, “Türkiye’birlikte evcil tohumculuk gelişti. Gün Çiçeği ile başladık bunu akdarı ve farklı ciddi ürünlerle devam ettireceğiz.” dedi.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde planlı “Yerli ve Milli Gün Çiçeği Hasadı” etkinliği Nazır Varank ile Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Varank, buradaki konuşmasında, Bakanlık namına Türkiye’birlikte AR-GE ve inovasyonun hamisi konumunda olduklarını belirterek, sadık ve ilişkin kuruluşlarla bu alanda destekler sağladıklarını anımsattı.

Bakanlığın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile alay malay ajandasına yerli kalkınma projelerini aldığına belen fail Varank, Trakya Kalkınma Ajansının destek verdiği koskocaman benzeri projenin neticelerinin da bu etkinlikte alınacağını vurguladı.

Varank, elan ilk üstelik Türkiye’de evcil günebakan tohumu olduğuna değinerek, “Amma milli bir melez tohumu yoktu. Biz Trakya Kalkınma Ajansımız ile o bölgedeki firmaları, üniversiteyi, Tarım ve Orman Bakanlığımızı bire bir araya getirdik ve Türkiye’nin evvel domestik ve milli melez gün çiçeği tohumunu üretmeyi başardık. Demin o ürettiğimiz tohumları çoğaltmanın faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Tohum EKMEK’nin ürettiği geçmiş tohumları burada çoğalttığını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Zaman onların hasadını gerçekleştireceğiz. İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’da bire bir rekoru kırmış olacak. Vekâlet kendisine bu çeşit projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’birlikte yerel tohumculuk gelişti amma yerel ve milli tohumculuğun bibi katetmesi gereken ayrımsız ara var. Ayçiçeği ile başladık bunu mısır ve ayrımlı ciddi ürünlerle devam ettireceğiz. Bu önce evcil ve milli hibrit tohumumuzun Ankara’de tecrübe üretimini yaptık, Rusya ve Sudan’da tecrübe üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar az dışına dahi ihraç edilecek. Türkiye’ye bunaltıcı aynı munzam değer kazandıracak.”

“Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, son dönemde yaşanan küresel gelişmelere işaret ederek, “Pandemi, savaşlar ve enerji kriziyle çalkalanan, türbülansa giren dünyada tarım ve gıdanın hangi büyüklüğünde önemli olduğunu görerek Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle tarımı bu sene elan aşkın halk üzerinde tuttuk ve Bakanımızın gayretleriyle çiftçimiz bu işten kıvançlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımı desteklemeye devam edeceklerine dikkati calip Varank, “Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz. Tarım yarmak ehliyetli değil, azık endüstrisi bu işi mülhak kızıl arkaç getiren uran. Burada da Tarım ve Orman Bakanlığımızla gelişigüzel sektörleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Hepimiz haberlerde izliyoruz, Avrupa bu kışı lacerem çıkaracağını düşünürken tığ Allah’ın izniyle hiçbir güçlük yaşamadan kışı atlatabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Varank, domestik ve milli hibrit günâşık tohumunun esaslı olmasını dilerken, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra Bakanlar Varank ile Kirişci, günebakan üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin yanına geçti. Henüz sonradan iki vekil biçerdövere binerek Ar-Ge’si ve deneme üretimleri ağız ağıza domestik ve milli imkanlarla gerçekleştirilen Türkiye’nin geçmiş yerel ve milli melez tohuma sahip ayçiçeğinin hasadını yaptı. Bakanlar Varank ile Kirişci, hasat ettikleri ürünleri benzeri kavanozun içine koyarak imzaladı.

Hastalıklara cebin dayanıklı

Trakya Soy Sop ZIYAN ETMEK Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 43 çekicilik ve kuruluşun iş birliği ile 2019 yılında kuruldu. Trakya Evlat’de 32 tohumculuk şirketi, 10 tecim borsası ve Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesinin ortaklığı bulunuyor.

Trakya Çocuk, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile gün çiçeği ıslahı üstüne AR-GE çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda yerli ve milli imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 CL adı verilen ortalık günebakan tohumları üretildi. Bu tohumlar önceki namına Sudan’ın beraberinde Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde tecrübe üretimlerinde kullanıldı. Yerli ve milli tohumların hastalıklara karşı özge türlere bakarak mukavemetinin faziletkâr olduğu gözlendi.

Şereflikoçhisar’daki deneyim üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin dahi 750 dönümde ekimi yapıldı. Teşrinievvel sonucu kısaca 200 titrem tohumluk kitap elde edilmesi bekleniyor. Etraf değeri yaklaşık 54 milyon lira olan tohumlukların özellikle Rusya ve Sudan atılmak amacıyla, Bulgaristan ve Romanya üzere gösteri çalışmaları tamamlanan ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

Share: