14. Kırkpınar ağalığını 4 milyona aldı

Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri’nde henüz evvel 13 yıl ağalık yapan ve ebedi değerli ay sahibi Seyfettin Muhik, 4 milyon 22 bin liraya temsili koçu alarak ati yıl yapılacak Kırkpınar Besili Güreşleri’nin da ağası oldu.

Tarihi Kırkpınan Yağlı Güreşleri’nde zaman Çeri Meydanı’nda Kırkpınar Ağalığı üzere tenkis düzenlendi. İhaleye bugüne kadar Kırkpınar’üstelik 13 sene ağalık işleyen ve altın kemerin ebedi sahibi aksiyon insanı Seyfettin Akıllıca ile İlhan Tüdeş katıldı. Edirne Şehremini Recep Gürkan, Kırkpınar’ı asıl direğinin cömertlik olduğunu belirterek, “Bu hep ağalıklar haysiyet ve şeref demektir. Ağalar Türk’ün dede sporuna hizmet etmişlerdir. 2023 yılı Kırkpınar, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapılacaktır. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında cömertlik haddinden fazla nadir, haddinden fazla hususi ve çokça onurludur. Ağalık ihalesini 2 milyon 23 bin liradan açıyorum” dedi.

Başbuğ Gürkan’ın ağalık ihalesini başlatmasının anrdından Seyfettin Doğru 2 milyon 222 bin teklik verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş, 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üstüne bu sefer Mevsuk, 3 milyon 222 bin liraya bundan sonra. Tüdeş’in ihaleden çekilmesinin peşi sıra de Seyfettin Mevsuk, 4 milyon 22 bin teklik vererek, ağalığın simgesel koçunu berrak atırmada aldı. 

Kırkpınar’bile 14’üncü öğün ağalığı kazanan Namuslu, Kırkpınar’a ağalık yapacak kişinin, güreşi, Kırkpınar’a seveceğini belirterek, “Hangi bahtiyar Türk’üm diyene” dedi.

KIRKPINAR AĞASI

Kırkpınar Güreşleri’nin sunma esas öğelerinden biri’üstelik ağalık geleneğidir. Cömertlik kurumsal aynı kimlik kadar görülür. Ağalar da pehlivanlar kabilinden topluma eş olması müstelzim ve geleneklere hürmetkâr karakterlerdir. Koca, kolay fark edilebilmesi üzere geleneksel giysi giyer ve elinde büyükçe aynı tespih taşır. Eski Kırkpınar geleneklerine göre koca, kendisi için hazırlanan ağa çadırında oturur, misafirlerini ağırlardı. Koca çadırına gelen davetliler eğer bergüzar kendisine etken hayvan getirirlerse canlı hayvanat çadırın önüne bağlanır ve güreşler böylecene koca tarafından boylarına göre pehlivanlara dürü edilirdi. Etkili hayvan getiremeyen davetliler ise ağanın oturduğu kuzu postunun altına, dünyalık, altın, gümüş vb. kızıl eşyalar koyulurdu.

Günümüzde ise Kırkpınar ağası amacıyla işlenmiş hususi tıpkı tribün bulunmaktadır. Ağabey misafirlerini burada ağırlamaktadır. Kırkpınar ağalığı seçimi güreşlerin son günü final güreşlerine mümasil tıpkı zamanda Edirne Şehremaneti Başkanlığı’nca süslü aynı Belletici’un ayan artırmaya çıkarılması ile başlar. Kırkpınar ağası olmak isteyenler sarih artırmaya girerler. müzayede sonucunda Çalıştırıcı’a sunu aşkın parayı ödeyen namzet, gelecek senenin “Kırkpınar Ağası” seçilir.

Kırkpınar Ağası 13’üncü yol Seyfettin Akıllıca oldu

 

Share: