“1. Zafran Çalıştayı”nın ön raporu hazırlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde planlı “1. Zafran Çalıştayı”nın ön raporu hazırlandı.

Birçok alanda kullanıldığı için “olağanüstü nebat” yerine adlandırılan safranın ele alındığı 1. Safran Çalıştayı’nın evvel haset Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Ekin Merkezi’nde tamamlandı.

Karabük Valiliği önderliğinde İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla tevhit edilen çalıştayın evvel gününün böylecene gazetecilere izah fail İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tehlikeli Ayvalık, çalıştayda, zafran konusunda çalışması bulunan, 7 üniversiteden 20’den çok akademisyenin sunum yaptığını söyledi.

Beş himmet grubu oluşturduklarını belirten Ayvalık, “Himmet gruplarında akademisyenlerin birlikte ülkemizin dört bir yanından safrana beceriksiz olan üreticilerle çalıştayın bir numara gününü tamamladık. Mesai grubunda alınan kararları kitapçık halinde yayımlayacağız. Ekip liderlerimizle 16 maddeden oluşan çalıştay dolay raporunu tamamladık.” dedi.

Ayvalık, alınan kararların başta Safranbolu kalkmak için Türkiye’ye hayırlar getirmesini istek ederek, amaçlarının zafran üzerine arsıulusal tarım zirvesinin yapılması olduğunu kaydetti.

Share: