Yüzyıllık otel turizme kazandırılıyor

Asırlık otel turizme kazandırılıyor

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü eliyle mensur edilen ve evvelden birçok oran büyüğünün mihman edildiği tarihi İşletme Oteli, Tatvan Belediyesi vasıtasıyla restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Van Gölü Araba Vapuru İşletme Müdürlüğü vasıtasıyla 1947 yılında yaptırılan İşletme Mahallesi’ndeki tarihi otel, yurtiçinden ve yurtdışından binlerce misafiri ağırladı. Bin 200 metre karelik alana mensur edilen 2 bükülmüş otel, 2 süit tutmak için 13 odalı özelliği ile uzun yıllardır etkisiz bir durumdayken çıkan ayrımsız yangında ahşap kısımları nazik oranda hasar görmüştü. Baştan inşa edilmek amacıyla Tatvan Belediyesine devredilen otelin fiziki özellikleri ağız ağıza korunarak restore çalışmalarına başlandı.

Tarihi yapısı ve mimarisi açısından özel aynı iz namına değerlendirilen otel, teşrinievvel ayına hazır arkaç getirilerek şehremaneti bünyesinde bölüt berrak butik otel, misafirhane ve misafirhane namına kentin turizmine yardım sağlayacağı belirtildi. İşletme Oteli’nin Tatvan kaymakamlık tarihi ve çoğu yurttaş üzere özel ayrımsız yere erbap olduğunu dile getiren Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Sakıncasız Geylani, bire bir asra mail otelin atıl durumdan çıkarılarak fiziksel yapısının bozulmadan restore edileceğini belirtti. Başbuğ Geylani, “Tatvan İşletme Otelimiz 1947 yılında önceki nesir edilmişti. Bugüne büyüklüğünde birçok azamet büyüğümüzü misafir etmiştik. Tatvan kaza tarihi ve çoğu vatandaşımızda ayrı ayrımsız yeri olan otelimizin tıpkı restorasyon çalışması elan önceden yapılmıştı ama işsiz aynı alandaydı. Gün Doğusu Küçük Asya Kalkınma Ajansına verdiğimiz proje onayıyla beraber tarihi otelimizi güzelce, elverişli tıpkı hale getirdik. Tahminî tıpkısı asra kadar bir tarihi var. 1947 yılında ilk mensur edilmişti. O zamanlar fehamet demiryolları araba vapuru işletmesinde yapılan bire bir işletme oteliydi. O zamandan bugüne birçok celal büyüğümüzü misafir fail meşhur, maruf bir oteldi. DAKA’ya sunulan proje çerçevesinde bir yenileme çalışması başladı. Harabeye dönmüştü. Ufaktan ayrımsız iş vardı ama etkili değildi. Şans olursa on üç odalı, ikisi süit iyicene benzeri butik otel adına hizmet verecek. daha çok bir konukevi, misafir evi olarak ruh gösteren pres otelimiz Tatvan İşletme Parkımızın içerisinde ve kıyı kenarında iyicene bir alandadır” dedi.

“İşletme otelimiz belediyemiz bünyesinde ruh gösterecek”

Tarihi otelin belediye bünyesinde ve bölüt çıplak olacağını belirten Geylani, “Haricen mevrut misafirlerimiz burada ağırlanacak. Ayrımsız zamanda dışarıdaki vatandaşlarımıza de çıplak olacak ve onlara bile hizmet verecek. çıktı Tatvan’ı entrika edecek. Aşevi kısmı olacak. Aşçı kısmında de ağız ağıza yöresel mahsulat, yöresel yemekler servis edilecek. İşletme otelimiz manzara olarak haddinden fazla evire çevire bir yerde. Burada elan önceleri Tatvan’üstelik saha edinmiş, hafızalarda yeri olan birçok heybet büyüğünü ağırlamış olan otel inşallah güdük tıpkı zamanda Tatvan halkımızın hizmetinde olacak” diye niteleyerek konuştu.Share: