Yararsız sorunu Bütünleşmiş Allahsız Atık Tesisi ile son bulacak

Hakkari’de yararsız sorununun çözüme kavuşturulması amacıyla yapımına başlanan Entegre Kalpsiz Atık Tesisinin nazik bölümü tamamlandı.

Avrupa Birliği (AB), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Hususi İdaresi Imansız Atılan Hile Birliği ve Hakkari’deki belediyeler aracılığıyla finanse edilen ve Akçalı-Bağışlı köyleri arasındaki 43,4 hektarlık alana düz yazı edilen tesiste icraat devam ediyor.

Çukurca Belediye Başkanı ve Acımasız Atılmış Hile Birliği Başkanı Ensar Dündar, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği Aut İlişkiler Umumi Müdürlüğü Konvansiyon Yöneticisi Ayşegül Mutlu, Hakkari Kaskatı Atık Birliği Müdürü Mesrur Çipo ve ilişik firmaların yetkilileri ile tesiste incelemelerde bulundu.

Başkan Dündar, gazetecilere, Hakkari Entegre Katı Atılmış Tesisi inşaatının yüzde 85’nin tamamlandığını ve ağustosta açılmasının hedeflendiğini söyledi.

Tesisle Hakkari’nin gübür sorununun çözüme kavuşturulacağını rapor fail Dündar, şöyle konuştu:

“Tesisimiz 30 sene süresince ilimize hizmet edecek. Yüzdelik 85’i Avrupa Birliği, yüzdelik 15’i Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hakkari’deki belediyeler ve İl Özel İdaresi Ceberut Atılmış Hile Birliği aracılığıyla finanse edilmektedir. İlimize şimdiden yalabık olsun. Projenin bu aşamaya gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim.”

Bahtiyar ise Hakkari ve ilçelerinin 30 almanak çöp sorununu çözecek tesisin tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti.

İlde SUTAŞ destekli 40 milyon avroluk envestisman yapıldığını aktaran Mutlu, şunları kaydetti:

“Proje, Hakkari nüfusunun tamamına hitap edecek. Bünye, ağustosta Hakkari Allahsız Atık Birliğine teyit edilecek. Şimdiye kadar toprak ve ilçelerinde yabanıl depolama yöntemi ile giderilmiş edilen cani atıklar çıktı ahenktar ambarlama sistemi ile gündeş yöntemlerle kaldırılmış edilecek. Yüksekova’bile bile atılan akarsu tasfiye tesisimiz bulunmaktadır. Onun da tahminî 10 milyon avroluk bütçesi var. Emeği güzeşte belediyelerimize, firmalarımıza, ustalık anlamda etkin tamlık arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Share: