Türk Böbrek Vakfı Başkanı Iktidar: “Yavru yaşta obezite yılda yüzdelik 8 artış kaydetti”

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Nüfuz: “Yavru yaşta obezite yılda yüzde 8 çoğalma kaydetti”

HATAY – Devletin desteğiyle tuz tüketimini 5 yılda 18 gramdan 11 grama düşürdüklerine dikkat çekici Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, şu anda ağır sıklet olan durumun çocuk yaşta obezitenin yüzdelik 8 artım kaydetmesi olduğunu söyledi.

Hatay’da Türk Böbrek Vakfı yoluyla öğretmenlere müteveccih “Metin Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” konulu eğitim bilimi verildi. TBV Projeler Koordinatörü Ayşe Far vasıtasıyla böbrek sağlığına yönelik beslen önerileri anlatıldı. Eğitimde mütekellim Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Kudret’te çocuk yaşta obeziteye özen çekti.

Böbrek sağlığını korumak hesabına 5 yaşından 12 yaşına kadar öğrencilere ve ailelerine metin tagaddi eğitimleri verdikleri tamlayan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, “Eğer tıpkı ülkede 85 milyon koca varsa bu nüfusun 5 almanak araştırma rakamlarına bakarak, 3 milyon format safhada obez varsa ve bunların yüzdelik 60’ı yavru yaşındaysa o ülkede sakil külfet var demektir ve Türkiye’bile birlikte böyle benzeri tartı var. Daha vahimi çocuk yaşta obezite yılda yüzde 8 çoğalma kaydetmiştir. 12 yıldır bur eğitimleri yapıyoruz geçmişte tuz tüketiminin azaltılması üzere çalışmalar yaptık başarılı olduk ve acun afiyet örgütü 6 gram önerirken bizde 18 gram tuz tüketimi vardı. Tığ devletin desteği ile 5 yılda bunu 11 grama düşürdük. Sodyum gördüğünüz seçkin şeyde nâr vardır ırak durulmalıdır” dedi.

Share: