Tomas Van den Spiegel: “EuroLeague, Avrupa seviyesinde basketbolu öldürüyor”

‘Avrupa Ayak Topu Ekosistemini ve Geleneğini Savunmak’ ünlü panelde konuşan ULEB Başkanı Tomas Van den Spiegel, EuroLeague’in Avrupa seviyesinde basketbolu öldürdüğünü söyledi.

Avrupa Basket Ligleri Birliği (ULEB) Başkanı Tomas Van den Spiegel, İspanya La Liga marifetiyle Brüksel’de planlı ‘Spor ve Vatandaşlık’ ünlü etkinliğe katıldı. ‘Avrupa Ayak Topu Ekosistemini ve Geleneğini Savunmak’ isimli panelde mütekellim ULEB Başkanı, EuroLeague’in, Avrupa seviyesinde basketbolu öldürdüğünü söyledi.

EuroLeague ve FIBA’nın entegrasyonu amacıyla Avrupa pakt müsabakaları modelinde ayrımsız başkalık yapılmasından yana olduğunu nâkil Van den Spiegel, “Buna bir son vermemiz gerekiyor. Entegre modele geri dönmeliyiz çünkü EuroLeague, Avrupa seviyesinde basketbolu öldürüyor ve tek yere gitmiyor. Bu çok kaba ama soy tıpkı sonuç, bunu bitirmemiz gerekiyor. EuroLeague millî liglerimizi, köklerimizi ve yatırımlarımızı öldürüyor. EuroLeague’i kontrol eden bina olan EuroLeague Ticari Varlıkları (ECA) ile 2020’den beri ikilik halindeyiz. Ticari haklar üzerine EuroLeague ile yarışmak zorundayız zira tıpkısı pastayı paylaşıyoruz. rekabet etmek print zira öz çıkarları üzere domestik müsabakaları EuroLeague’e akla yatkın hale getiren kulüpler var” diye konuştu.

Spiegel, ayrıca futboldaki Süper Tabur girişimine katılan kulüplerin cezalandırılmasının türlü olacağı üstüne kendisini UEFA ve FIFA lehine konumlandıran SU Başsavcısı’nın akıbet kararına katıldığını belirtti. – İSTANBUL

Share: