Tip 1 şeker hastalığı hastası çocuklara sensörlü şeker takdir cihazı dağıtıldı

Tür 1 şeker hastalığı hastası çocuklara sensörlü şeker ölçüm cihazı dağıtıldı

Van Valisi Balcı, “Çocukların parmağına batan iğne, yüreğimizi acıtıyor”

VAN – Van’bile Makule 1 diyabet tanısı konulan çocukların, dağıtılan ‘sensör teknolojisi cihazlar’ sebebiyle minik parmakları delinmeden şeker hastalığı düzeyi kedersiz ölçülebilecek.

Van Valiliği himayesinde Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla Van’daki Cins 1 diyabet hastası 50 çocuğa daha ‘sensörlü şeker hastalığı takdir cihazı’ dağıtıldı. Geçtiğimiz Haziran 2022 yılı tarihinde önceki etapta 250 sensörlü şeker takdir cihazının dağıtıldığı Van’bile, bugün 50 maşa elan düzenlenen törenle menşur oldu. Edremit Aplikasyon Otelindeki aygıt tevzi programı sırasında ailelerle arkadaşça fail Van Valisi ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Âşık Balcı ise duygu kırcı anlar yaşadı.

“Çocukların parmaklarının delinmesini istemiyoruz”

Aygıt dağıtım töreninde aynı müşavere eden Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, vatandaşın sağlığı ve esenliği üzere canla başla çalıştıklarını belirtti. Vali Balcı, “Şeker Hastalığı hastası çocukların parmaklarının delinmesini istemiyoruz. Çocukların parmağına batan iğne, yüreğimizi acıtıyor. Allah’a şükür devletimizin bu konuda imkanları çoktur. Şu esas kadar 300 çocuğumuza sensörlü şeker hastalığı ölçüm cihazı verdik. Bizler şu dakika bunun kaynağını Büyükşehir Belediyemizden karşılıyoruz. Milletimizin kişi kaynaklarını, milletin kendisine ve özellikle üstelik çocuklarına harcıyoruz. Bu yaptığımız bir inayet değil, çocuklara cebin benzeri görevimizdir. Sizlerin yükünü kabul etmek, dertlerinizle göynümek bizleri haddinden fazla bahtiyar ve mutlu ediyor. Tıpkısı çocuğun parmağının günde 10 öğün delinmesi ve ailelerin çocuklarıyla ait bilcümle sıkıntılarını biliyoruz. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği olan umum say arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“Alet bizim üzere arz iri zahmetsiz oldu”

Çocuğu diyabet hastası olan Sır Çipo isimli anne ise kızına 2 yaşındayken şeker hastalığı tanısı konulduğunu belirterek, “Bu hayatımızın genişlik edisyon anlarından biriydi. Teşhis konulduktan bilahare günde 9 el parmaktan şeker hastalığı ölçümü ve 4 sefer insulin enjeksiyonu yaparak hayatımıza devam ettik. Geçtiğimiz haziran ayında sensörlü şeker hastalığı takdir cihazına kavuştuk. Bu maşa bizim amacıyla genişlik iri zorlamasız oldu. Imdi çocuğumuzun gözlerimizin birlikte olmadığı rastgele anda güvende olduğunu biliyoruz. Ayrıksı kolaylıklardan biri ise çocuğumuz yaptığı temas aktiviteyi yarıda kesip, parmağından şeker hastalığı ölçmemek oldu” diye niteleyerek konuştu.

Hem kendisi hem de çocuğu şeker hastalığı hastası olan İkram Çelik birlikte 10 yaşındaki kızının, günce 10 nöbet parmakları delinmeden şeker hastalığı ölçümün yapılacağını dile getirdi. Çelik, çocuğunun daha çok kurtulduğunu ve cihazı kendisinin almış büyüklüğünde bahtiyar olduğunu kaydetti.

Sensörlü şeker takdir cihazına munsap çocuklar ise alet sebebiyle daha çok canlarının acımayacağını söyledi.

Share: