TBMM Genel Müesses toplandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Devlet Adan başkanlığında toplandı.

HDP Muş Mebus Gülistan Tığ Koçyiğit “HPV Aşısının ulusal ilkah takvimine alınması”, DOĞRU Fırka Mersin Ağacı Saylav Zeynep Gül Yılmayan “Mersin Ağacı Esas Konteyner Limanı Projesi”, DOĞRU Öğür Balkı Milletvekili Ekrem Çelebi ise “Ağrı’ya yapılan yatırımlara” ait gündem dışı konuştu.

HDP’li Koçyiğit, aşının kansere karşı deli dolu olduğunu belirterek, ” Türkiye’da amansız hastalık taramaları ehliyetli değil. Hastalıklara karşı yer çarkıt maliyet yasaklayıcı tedbirlerdir. Dünyanın birçok yerinde bu telkih ücretsiz yapılıyor. HPV Aşısının millî ilkah takvimine alınması amacıyla kanun teklifi verdik. Türkiye’de bu aşının millî ilkah takvimine alınması gerekir.” ifadesini kullandı.

DÜRÜST Parti’li Yılmaz ise ekonominin değişmesiyle Mavi Vatan’ın öneminin arttığını, arsıulusal ticari rotalarda makro gelişmeler yaşandığını, bu durumun seçme bölgesi olan Sazak’i üstelik yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

Yılmaz, Mersin Asıl Taşımalık Limanı Projesi’nin ayrımsız bellik şehir olan Mersin’e ayrı bire bir değer kazandıracağını dile getirdi.

YANLIŞSIZ Fırka Balkı Milletvekili Ekrem Çelebi üstelik Veca’ya yapılan yatırımları anlatarak, ulaşım özellikle oluşmak üzere seçme alanda bu şehre hizmetler götürdüklerini aktardı. Çelebi, serencam yerine bölgede 20 ton kızıl ve değersiz tonluk sim rezervi olan ayrımsız eroin alanını tespit ettiklerini, bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Gündem dışı konuşmaların ardından politik partilerin kol başkanvekilleri yerinden bayram aldı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül, hafta sonu kutlanacak 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı anımsatarak, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarını rahmetle andı.

HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Alevi çalım temsilcilerinin, kendilerini konuşma ederek kâh taleplerini ilettiklerini ve cemevlerinin tapınak kendisine kabul edilmemesinden erinçsiz olduklarını rapor etti.

CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, hükümetin, seviye korumalı mevduat sisteminin maliyetine ilişkin sorulara cevap vermediğini, Eşkâl Bankası’nın Sedir’ten ve milletten bilgelik sakladığını öne sürdü.

DOĞRU Öğür Ekip Başkanvekili Muhammet Tehlikesiz Akbaşoğlu, Cumhuriyet Altını’in 99. sene dönümünün 2 çağ sonradan kutlanacağını hatırlatarak, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarının verdiği mücadeleye değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve DÜRÜST Parti’nin birlikte 20 yıldır milleti ve adamlık için ceht harcadığını vurgulayan Akbaşoğlu, 21. yüzyılın, Türkiye yüzyılı olacağını söyledi.

Share: