Prof. Dr. Tufan Bilim Adamı: “Gelecekte merhamet ağzı kanserini yeryüzünden çıkarmak üstelik mümkün olabilecek”

Prof. Dr. Tufan Âlim: “Gelecekte acıma ağzı kanserini yeryüzünden kaldırmak da kabil olabilecek”

BURSA – Acıma ağzı kanserinin adam vücudundaki 200 değişik kanserden tıpkı tanesi olduğunu tabir fail Acıbadem Bursa Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Bilimci, “Gelecekte acıma ağzı kanserini yeryüzünden silmek bile gibi olabilecek” dedi.

Acıma ağzı kanseri dünyada sunu kesif tanıdık kanserler ortada 4. tam saha alırken, 45 yaş altındaki kadınlarda ise 2. sıraya yükseliyor. Dünyada rastgele yıl 604 bin eş merhamet ağzı kanserine yakalanıyor ve bu hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybediyor. Meğerse dünyada yer kesif görülen kanserlerden biri olan rahim ağzı kanseri esasta tınlamalı yapılan taramalarla önlenebiliyor. Cinsî pazar vasıtasıyla geçici HPV virüsü üzere faktörlerin neden olabildiği acıma ağzı kanserinden sabık yıl 350 binden fazla kadının hayatını kaybettiğini tamlayan Acıbadem Bursa Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Bilimci, “Acıma ağzı kanseri koca vücudundaki 200 farklı kanserden tıpkısı tanesidir. Bu kanserler içerisindeki vakit kaybetmeden acıma ağzı kanserini, amansız hastalık olmadan eski aşamalarını tayin etmemiz ve hastalarda yapılan akla yatkın müdahalelerle kanserin önüne geçmeyi başarabilmekteyiz. Kestirmece 70 yıldır, herif vücudundan süzgün hücrelerin mikroskop altında incelenmesi esasına müstenit smear testi yardımıyla tıpkısı çok hastayı kanser öncesi aşamada tayin ediyoruz. Sonuç 20 yıldır HPV denilen tıpkısı virüsün rahim ağzı kanseri gelişmesindeki rolü konusundaki bilgilerimiz arttıkça, HPV testlerini da smear testleriyle gelişigüzel yapmaya başladık. HPV testleri sayesinde bile smear testinde tayin edemediğimiz kâh hastaların merhamet ağzı kanseri öncüsü hastalığa ehil olduğunu tespit edebilir olduk” dedi.

“Aşılar sığınmak amacıyla haddinden fazla muhteşem”

Bu hususi testler vasıtasıyla amansız hastalık öncüsü aşamada hastalığı tayin etmemiz ve kimlerin hastalığı amansız hastalık geliştirme riskine eş olduğunu belirleme ettiklerini belirten Prof. Dr. Bilimci, “Buna göre yapılan kıytırık müdahalelerle kişilerde amansız hastalık gelişmesinin önüne geçiyoruz. Bu kül kanserler içerisinde amansız hastalık gelişiminin önlenmesi ve kanserin erken teşhisi adına değerlendirebileceğimiz tıbbın yer mehabetli başarılarından bire bir tanesidir. Sonuç 70 yıldır amansız hastalık öncüsü hastalığı her an bundan sonra tespit edebildiğimiz için zaman bundan sonra geldiğimiz noktada, yegâne rahim ağzı kanserine değer 30-40 çıngı kanser öncüsü hastalık tespit edebiliyoruz. Serencam 10-15 yıldır anbean elimizde kâin HPV’ye müteveccih geliştirilmiş aşılar sebebiyle kişilerin kansere alın korunması sağlanmaktadır. Aşıdaki kapsayıcılık arttıkça, bilcümle dünyadaki kadınlara ulaşabildikçe sözde gelecekte merhamet ağzı kanserini yeryüzünden silmek bile olabilir olabilecektir” şeklinde konuştu.

“Tarama testleriyle er kişileştirme ediliyor”

Amansız Hastalık öncüsü hastalık alelumum cinsel sahn başladıktan sonraları müktesep HPV ile karşımıza çıktığını belirten Bilimci, “HPV testlerini tığ 30 yaşından bilahare başlıyoruz. Bugün Esenlik Bakanlığı’nın uyguladığı programla 5’er sene aralarla KETEM denen ünitelerinde ücretsiz HPV testleri yapılmaktadır. Bittabi HPV ve smear testleri, başka kuruluşlar yoluyla da yapılmaktadır. Kanser, amansız hastalık öncüsü hastalıktan 10 yıl ileriki yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Yeryüzü çok görüldüğü yaş grubu, 50’li ile 40’lı yaşlar olmakla bu arada tüvana kadınlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Henüz henüz veladet yapmamış 30lu yaşlarda dahi kanser hastalarıyla karşılaşabiliyoruz. Amansız Hastalık teşhis edildikten bilahare tedavisi daha ağdalı olmaktadır. Kanser öncüsü aşamayı önceki aşamalarda de er teşhis edildiğinde yapılacak tedavi o kadar başarılı olacaktır” diye konuştu.

Share: