New York borsası yükselişle kapandı

NEW New York borsası, haftanın evvel muamele gününü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 700 puanın üstünde değer kazandı ve yüzde 2,66 artışla 29.490,89 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,59 artarak 3.678,43 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,27 kazançla 10.815,43 puana çıktı.

Yüksek enflasyonist ortamda MEMLUK Forma Bankasının (Fed) “delice” adımlarının bitmeme edeceği beklentileri ve bu paralelde kalan sakinlik kaygılarıyla geçen haftayı düşüşle tümler endeksler, eskimemiş ayın evvel muamelat gününde pozitif benzeri tutum izledi.

Piyasalardaki fevk cepheli harekette, arbitraj faizlerindeki düşüş deli dolu oldu. MEMLUK’nin 10 almanak tahvil faizi güzeşte hafta yüzde 4’ü görmesinin arkası sıra yüzdelik 3,64 seviyesine geriledi.

Fed yetkililerinden gelen açıklamalar bile izleme edilmeye devam edilirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, henüz enflasyonist tıpkısı ortamın henüz cimri aynı politikayı gerektirdiğini belirtti. Barkin, Fed’in toptan gelişmeleri incelemesi gerektiğini fakat odak noktasının KUL olduğunu vurguladı.

New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonu düşürmek için yapacak daha çok işi olduğunu belirtti. Williams, enflasyonun haddinden fazla faziletkâr olduğunu ve daim efdal enflasyonun ekonominin cümle potansiyelinde takat sınırı tayin kabiliyetine zarar verdiğini kaydetti.

Makroekonomik haber tarafında ise Hazırlık Dümen Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, eylülde ayrımsız esbak aya bakarak 1,9 benek azalışla 50,9’e inerek Mayıs 2020’den bu yana sunma düşük seviyeye geriledi.

Share: