Nemrut Dağı eteklerinde üretilen domateslerin aynı kısmı kurutularak ihraç edilecek

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Nemrut Dağı eteklerindeki eli nimetli arazilerde üretilen domateslerin bire bir kısmı, kurutularak ihraç edilecek.

Bölgedeki tarlalarda ekincilik işçileri yoluyla toplanarak sepetlere konulan domatesler, kamyonetlerle rençper Behçet Bilici’nin Tatvan’ın Karşıyaka Mahallesi’nde oluşturduğu kurutma alanına getiriliyor.

Domates kurutma çalışmalarını inceleyen İl Ekincilik ve Orman Müdürü Rıfat Polat, gazetecilere, sofralık domatesin, çokça sayıda mühim ürünün yetiştirildiği Bitlis’te asıl ürünler arasında vadi almaya başladığını söyledi.

Kentte 26 bin dekar alanda 208 bin ton sofralık domates üretimiyle bu sene üstelik Şark ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk sırada saha aldıklarını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“Domatesin zirai hasıla anlamında ilimize şişman katkısı oluyor. 208 bin ton domatesimizin ilimize mülhak değeri kestirmece 832 milyon liradır. Bitlis’te sofralığının beraberinde sanayi tipi domates yetiştiriciliği üstelik çokça rahat. Sanayi tipi domateslerimizi sınai endüstri tesisimiz olmadığı için yaş göveri adına Türkiye’nin 80 vilayetine, Irak ve Suriye pazarlarına bildirme etmekteydik. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve iklim müdürlüğü adına bu üretimlere şüphesiz bir ekleme derece sağlarız, ürünlerimizi yarı yahut eksiksiz mamule dönüştürürüz diye niteleyerek düşündük ve kurutmalık domates sektörüne birlikte girmeye başladık.”

Bu yıl kurutmalık domates üretimine vakar verdiklerini nâkil Çelik, “Burada 250 bin metrekarede sergimizi açtık. Bu alanda ürettiğimiz 208 bin ton domatesin 7 bin tonunu kurutmalık namına değerlendireceğiz. Bu da 700 tona mukabele ediyor. İklimimiz domates kurutmaya çokça ergonomik. Domatesler ikiye bölünerek tuzlanıyor. Cenup ikliminde domatesler 6-7 günde kururken bizde 8-10 haset bulabiliyor. Katıksız kuruma yöntemi ürünün kalitesini da artırıyor. Kuruttuğumuz domatesleri Ege Bölgesi’nden nida ettiğimiz aksiyon insanlarına satacağız. Onlar da sınai işlemlerin arkası sıra ürünleri Almanya ve Hollanda’ya, gün batısı ülkelerine, Amerika Kıtası’na ve Kanada’ya gönderecekler.” diyerek konuştu.

Gelecek yıldan itibaren Bitlis’i direkt ihracat noktası yapmayı hedeflediklerini anlatan Çelik, kurutulmuş domatesin Avrupa pazarında fiyatının 5 ila 20 dolar arasında değiştiğini tabir etti.

Amaçlarının aut alışveriş çıkarmak olduğunu kaydeden Polat, “Burada şu zaman 250’den fazla iştirakçi istihdam ediliyor. 26 bin dekarlık domates üretim alanında mevsim süresince 7-8 bin civarında mevsimlik iştirakçi çalışıyor. Bu alanlardaki üretimler hem ilimize çok büyük değer katmakta hem da atıl gelişim gününün istihdam edilmesine şişman fayda sağlamaktadır.” dedi.

Share: