Mersin’i kuş bakışı gören Gün Gülü Tepesi’nden 8 ayda 20 bin pervaz yapıldı

Mersin’bile, uygun abuhava koşulları sayesinde yılın dört mevsimi dirlik paraşütü ika imkanı sunan doğa nezaretli Gelincik Tepesi’nden yılın 8 ayında tahminî 20 bin uçuş gerçekleştirildi.

Yenişehir ilçesi Emirler Mahallesi’ndeki bel, kenti kuş bakışı gören elverişli arazisinde kat paraşütü organizasyonlarına ve saftirik sporculara eş sahipliği yapıyor.

Merkeze uzaklığının 13 kilometre olmasıyla ulaşım kolaylığı sunan Gelincik Tepesi, makul iklim koşullarıyla dört mevsim pervaz imkanı sağlıyor.

Tepeden havalanan adrenalin tutkunları, gökyüzünde süzülürken Akdeniz ve Toros Dağları manzarasını izlem şansı buluyor.

Arazi çevresinde acil iniş noktaları yer alan tepe, benzeri zamanda rahat paraşütü terbiye merkezi yerine kullanılıyor.

Güzeşte sene kestirmece 15 bin olan uçuşu sayısı, Gün Gülü Tepesi’nin bilinirliğinin artmasıyla bu sene 8 ayda 20 bine ulaştı.

“Yıl böylece 30 bin uçuş gerçekleşeceğini aritmetik ediyoruz”

Türkiye Çekicilik Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Erhan Feraset Özaydın, AA muhabirine, Gelincik Tepesi’ne olan ilgisinin herhangi bir sabık ahit arttığını söyledi.

Bölgenin, avantajları yardımıyla farklı kentlerdeki sporcular marifetiyle yeğleme edilmeye başladığını aktaran Özaydın, Gün Gülü Tepesi’nde Türkiye şampiyonalarının düzenlenmeye başladığını dile getirdi.

Tepede tahminî 15 yıldır pervaz yapıldığını anlatan Özaydın, şöyle bitmeme etti:

“İlk başladığımız zamanlarda 8-10 sportmen vardı. Şu anda bırakanlar dünya enerjik olanlar 150 kişi. Serencam 5 yılda 300 yaşama sportif olarak bu faaliyette bulunmuş. Geçen sene pervaz sayısı 15 binken bu yıl 8 ayda 20 bine ulaştık. Bu senenin böylece 30 bin pervaz gerçekleşeceğini hesap pusulası ediyoruz. Tarsus ve Adana bu bölgede uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bölgemiz, makam paraşütü için haddinden fazla mefkûre. 12 kamer boyunca süratle derakap her dönem uçuş oluyor.”

Hüseyin Atlı: “Burası turizm potansiyeli faziletkâr bir bölge”

Akdeniz Yamaç Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Başkanı Hüseyin Süvari birlikte Gelincik Tepesi’nin, karşı paraşütü tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Tepenin, hem tabiat hem dahi bahir manzarası sunduğunu anlatan Süvari, “Bölge, hem insanların rahat paraşütü yapabildiği hem dahi balkondaymış kabil Mersin’i seyredebildiği bir kayran. Gezmen yerine mevrut sporcular buradaki uçuşlara katılıyor. Son yıllarda Arap ve Afrika ülkeleri ile Rusya’dan haddinden fazla çok gezgin buraya gelerek pervaz fethetmek istiyor. Bura turizm potansiyeli faziletli bire bir mıntıka.” diyerek konuştu.

Rahatlık paraşütü sporcularından Elif Bitmez birlikte tepeden atlayarak uçuş yapmanın dörtköşe olduğunu ve manzaraya hayran kaldığını belirterek, “İstanbul ve Tekirdağ’birlikte birlikte uçtum amma bildirme sevdiğimiz saha Gün Gülü Tepesi. Burası merkezi bire bir noktada, çalışanlar gün ortası ortada gelip pervaz yaparak esasen işine dönebiliyor. Bu, takatli bulunabilen aynı ihsan değil. Gelişigüzel tür imkana eş olduğundan uçuş amacıyla farklı seviyelere akla yatkın tıpkı bayır. Bu yüzden dahi burayı seviyoruz. Havada süzüldüğümüz antlaşma kendimizi o enerjiye ve özgürlüğe bırakıyoruz. Mehabetli benzeri kalp.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçuş fayrap etmek için Adana’dan mevrut Sırrı Küçükarslan ise deniz manzarası eşliğinde gökyüzünde süzülmenin coşkulu olduğunu ifade etti.

Share: