Makam paraşütçülerinin yeni gözdesi: Muallak Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde mevcut Asma Tepesi dirlik paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sporcu ve vatandaşlar pahal bent gösterdi.

Son yılların en popüler doğa sporlarından olan makam paraşütü, Çorum’de birlikte gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Günü Geçmiş ilçesi, iklimi ve fiziksel şartlarıyla erinç paraşütünde elektrik merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Bayat Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi marifetiyle 30 Ağustos Galibiyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği korkulu ilişki gördü. Çorum Pervaz Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp gösteri yaptı.

“Muallak Tepesi rahat paraşütüne çokça uygun benzeri kayran”

Günü Geçmiş’ın Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcuların erinç paraşütü amacıyla geleceği bire bir format olacağını söyleyen Günü Geçmiş Belediye Reisi Ekrem Adlı, Muallak Tepesinin kuzey rüzgarlarının mir ve bitiş noktası olduğu amacıyla paraşütçüler amacıyla vaz geçilmez olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi gönül rahatlığı paraşütüne çok uygun tıpkısı düzlük. Burası ayrıca tafsilatlı meydanlık uçuşları içinde uygun. Daha evvel buradan ayrımsız sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya kadar uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asma Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çok henüz geniş katılımlı, arsıulusal etkinlikler düzenleyebileceğiz. Çabucak Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcularımızın geleceği aynı eşkâl olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına bile katkı sağlayacağız” dedi.

“Bayat natürel güzelliklerinin yanında tarihi güzelliklere dahi erbap”

Günü Geçmiş’ın katıksız güzellikleri hakkında de bilgiler veren Adlı, “Gönül Rahatlığı paraşütü yahut gayrı etkinlikler amacıyla gelen misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında üstelik kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle evire çevire bire bir devir geçirebilirler. Günü Geçmiş katıksız güzelliklerinin yanında tarihi güzelliklere da cemaat. Derekutuğun bölgesinde binlerce yıllık madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan elan çarkıt geçmişe topluluk olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Adlı, “Burada çıkarılan kızıl ve bakırlar İpek yolu tarafından Samsun limanından dünyaya küşade. Ayrıca buradan çıkarılan madenler dünyanın bildirme sakat imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek adamlık tarihine taraf vermişler. İlçemiz doğal ve coğrafi örtüsüyle tabii güzelliklere cemaat. Kuşçaçimen yaylasında safran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Cemi halkımızı buraya çağırma ediyorum” diyerek konuştu.

“Günü Geçmiş natür sporlarında majör ayrımsız potansiyele eş”

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu de Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere eş olduğunu belirterek, “Asık Tepesi karşı paraşütü sporları üzere gözde mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız natür sporları ve kamp merkezleri noktasında koskocaman ayrımsız potansiyele sahip” diyerek konuştu.

“Kamu natür tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Eti Konuşma ve Tabiat Sporları Kulübü üyesi Erek Özrüzgar, evire çevire aynı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk yerine kamp etkinliğine katıldık. Noksansız benzeri yaylası var. Demin yan paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Tamam tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk defa karşı paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Bayat Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi’ne teşekkür etti. – ÇORUM

Share: