Kocaeli haber: Kocaeli’de iş adamının öldürülmesine ilgilendiren davada 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası

Kocaeli’nin Haliç ilçesinde, iş adamı Mustafa Yılmaz’ı 19 sene önceki darbederek öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 4 maznun, “kasten, canavarcasına hisle veya azap çektirerek bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 3. Tehlikeli Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, mevkuf sanıklar R.S, İ.K, N.T. ve O.K. ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, dosyaya gelen evrakların okunmasının arkası sıra esasa ilgili mütalaasını açıklanan cumhuriyet altını savcısı, sanıkların “nitelikli isteyerek öldürme” suçundan değişik ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını arzu etti.

Sanıklar, mütalaaya katılmadıklarını, olayla bire bir ilgilerinin olmadığını sav ederek, aklanma ve tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların “kasten, canavarca hisle yahut azap çektirerek bile bile cani” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına değişmeyen verdi.

Davada yargılanan sair tutuklu maznun A.S’nin, aynı eski celsede cezaevinde hayatını kaybettiği öğrenilmişti.

Süreç

Kocaeli’bile 30 Ağustos 2002’üstelik Tütünçiftlik Polis Merkezi Amirliğine ailesi vasıtasıyla Mustafa Yılmaz karşı zayi ihbarında bulunulması üzerine ölçülü araştırı ve aramalarda kişinin bulunamaması üstüne, izinli mahkeme vasıtasıyla 2009 yılında gaiplik kararı verilerek dosya kapanmıştı.

İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu’nun talimatıyla polis güçleri ekiplerince, faili gayrimuayyen kıya olaylarının aydınlatılmasına müteveccih çalışmalar kapsamında dosya baştan ele alınarak soruşturma derinleştirilmişti.

Geçmişteki çelişkili ifadelerden yola çıkan ekipler, icraat sonucu Mustafa Yılmayan’ın öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla Kocaeli, Konya ve Karabük’te eş anlı düzenlenen operasyonlarda 10 kişiyi gözaltına almış, S.S, A.S, R.S, İ.K, N.T ve O.K. tutuklanmış, gayrı 3’ü savcılıkça, biri da adli kontrol gibi salıverilmişti.

Şüphelilerin emniyetteki ifadelerinde, Mustafa Yılmaz’ın hisse senedi durumunda evli tıpkısı kadınla ilişkisi olduğunu, kadının kocasının Konya’dan akrabalarını çağırarak bir süre haber alamadığı eşinin bulunması amacıyla 3 kişiyle anlaştığını öne sürdüğü belirtilmişti.

Kadının kocası ve akrabaları ile başka 3 kişinin, Mustafa Yılmayan’ı öz aracıyla kaçırarak, Haliç ilçesi İlimtepe’dahi ayrımsız göletin yanında darbettikleri, daha sonra Yılmaz’ı aracında yakarak, ara bulucu uçuruma ittikleri belirlenmişti.

Polis ve cingöz ekipleri, bölgede yaptıkları aramalarda, aracın plakasını ve bazen parçalarını bulmuş ancak cesede rastlanmamıştı.

Share: