Kilis’te izzet desteğiyle tesisinin çatısına GES kuran müstahsil, enerji maliyetini sıfırladı

Kilis’te tavuk yetiştiriciliği fail 53 yaşındaki Sabahattin Kırmızı, işletmesinin erke ihtiyacını, devletten aldığı destekle çatısına kurduğu devir enerjisi sisteminden (GES) sağlıyor.

Ata mesleğini 40 yıldır sürdüren Kırmızı, 26 sene evvel kişi imkanlarıyla 50 bin tavuk kapasitesiyle 5 bin 600 metrekare konusunda üretim kurdu.

Enerji maliyetlerinin artmasıyla arayış içerisine giren Kırmızı, Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verdiği armağan desteğine başvurdu.

Projesi onaylanan Kırmızı, 1 milyon 200 bin lira armağan desteğiyle tesisinin çatısına zaman enerjisi sistemi kurdu.

İşletme sahibi Sabahattin Al, AA muhabirine, tesiste yıllık 300 bin etlik piliç üretimi yaptığını, ailesi ve 2 işçiyle çalıştığını anlattı.

Kırmızı, enerji maliyetleri arttığı amacıyla devletten Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları desteğini aldığını belirterek, “Şu anda zat enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Bu erke yetiyor, fazlası da oluyor. Çok enerjiyi dahi gene hatta vererek munzam benzeri dirimlik sağlamış oluyoruz. en son ödediğimiz faaliyet faturası aylık 25-30 bin teklik civarındaydı.” dedi.

“Sürdürülebilir azık arzını çok önemsiyoruz”

Kilis Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu dahi Nezaret yerine güvenli, sürdürülebilir besin arzını haddinden fazla önemsediklerini ifade etti.

Hem nebati hem birlikte hayvani üretime seçme kalem desteği vermeye çalıştıklarını vurgulayan Kökçüoğlu, şunları kaydetti:

“Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2002 yılından itibaren Nezaret kendisine hem araba takım desteği hem nebati üretimde basınçlı sulama desteği hem üstelik işletmelerimize envestisman desteği sunuyoruz. Bugüne kadar envestisman desteği olarak 78 işletmemize mecmu 26 milyon liralık bindi sunduk. Bu desteklerimiz, hem işletmelerimizi ayakta tutabilmek hem da işletmelerimizin kâin girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik destekler.

Bu kanatlı işletmede birlikte yer büyük girdi maliyetlerden biri enerji maliyeti. Bu enerji maliyetini üstelik minimize edebilmek için sıra enerjisiyle işletmemizin cıvıltı maliyetini indirmeye çalıştık.”

Share: