Kars fen: Kars’taki turizmciler Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryolları (TCDD) Nakliyat KAZANÇ tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin 12 Meyan’tan ilk başlamasını murat ediyor.

29 Mayıs 2019’üstelik işletilmeye başlanan Turistik Doğu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Domestik ve ecnebi turistlerin iri demet gösterdiği Turistik Maşrık Ekspresi, kullanılmamış dönemde geçmiş seferini Ankara’dan 12 Mesafe 2022, Kars’tan ise 14 Antrakt 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini rapor ederek, “Şarki Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, Kars ve bölge turizminin mehabetli konvansiyon kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şark Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye pahal yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içmece, konaklama, para aktarımı ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin antrakt ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve mıntıka turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerimizin 12 Ara’tan evvel, şita sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması kesim turizmini daha birlikte rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki bire bir otelin müdürü olan Mehmet Tütün dahi Kars’ın kış turizmine kırıcı şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin bodur sürede başlaması Kars turizmi açısından çok şanlı. Özellikle Turistik Şark Ekspresi seferleri hangi kadar erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki apayrı aynı otelin sorumlusu Senem Sun üstelik otel olarak bütün hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Şarki Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin daha erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün da yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi umum hazırlıklarını yaptıklarını de sözlerine ekledi.

Turistik Gün Doğusu Ekspresi, Ankara’dan akıntı ettikten sonradan Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: