İyi Tümen, TBMM’nin Gençlerin Sorunlarını Araştırmasını Önerdi; AKP ve MHP Milletvekilleri Reddetti: “Bozukluk Başvurmak İstediklerini Soran Bulunmayan”

İYİ Öğür Grubu’nun; gençlerin yaşadığı sorunlarını araştırılması, ati kaygısı dallı güllü gençlerin isteklerine yönelik çalışmaların yapılması ve önlemlerin alınması amacıyla verdiği araştırı önergesi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. İYİ Tümen Trabzon Saylav Hüseyin Örs, “Zaman, neredeyse gençlerin değme biri ati kaygısı yaşıyor ya dahi henüz gür koşullarda tıpkısı sahn devam etmek istiyor. Bu istekleri, talepleri dile getirdiklerinde da erk gücünü elinde bulunduranlar eliyle eleştiriliyor, başkaca hakarete maruz kalıyorlar. Amma illet gitmek istediklerini, özlük ülkelerinde ne sorunlarla imdi esas edemediklerini soran yok ve gençleri dinleyen namevcut” dedi.

İYİ Öğür Grubu; Meclis Umumi Kurulu’nda Türkiye’deki gençlerin sorunlarının araştırılmasına ait verdiği Divan Araştırması önergenin bugün görüşülmesini önerdi. Teklif üstüne Umumi Kurul’de geçmiş sözü İYİ Parti Trabzon Mebus Hüseyin Örs aldı.

“TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİKLERİNDE İKTİDAR GÜCÜNÜ ELİNDE BULUNDURANLAR TARAFINDAN HAKARETE MARUZ KALIYORLAR”

Örs, “Gençler kendilerini bağımsız hissetmiyorlar ve maatteessüf mahdut dışında geleceklerini arıyorlar. Çoluk Çocuk mesleğini yapabilmeyi evet üstelik mesleğini daha iyi koşullarda yapabilmeyi, yapmayı istiyorlar. Bugün, neredeyse gençlerin herhangi bir biri ati kaygısı yaşıyor evet dahi henüz iyi koşullarda tıpkı sahn devam etmek istiyor. Bu istekleri, talepleri dile getirdiklerinde da erk gücünü elinde bulunduranlar yoluyla eleştiriliyor, üste hakarete maruz kalıyorlar. Ama illet başvurmak istediklerini, kendi ülkelerinde hangi sorunlarla daha çok temel edemediklerini soran yok ve gençleri dinleyen bulunmayan. Üniversite serüvenine yıpranmamış başlayan ve KYK yurtlarında mücadele veren tendürüst da nevmit; üniversiteden çıkışlı olan ve KYK kredisi borçlarıyla boğuşan taze üstelik umutsuz. Hoca olma hayaliyle eğitimini sürdüren dinç dahi bedbaht, üniversiteyi bitirip mezun olduktan sonra tafsilatlı yıllardır atanamayan sarıklı adayı gencimiz birlikte bahtsız” dedi.

“BU SAVAŞ İŞ BULMA MÜCADELESİDİR”

Örs, gençlerin işsizliğine değinirken, “Dinç aylakçılık bugün ülkemizin kanayan yarasıdır. İstedikleri bölümleri koparmak için sunu verimli çağlarını maddesel, manevi çok el şartlar altında nâkil gençlerimiz üniversiteden mezun olduktan sonraları ise oldukça edisyon aynı hayat mücadelesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu mücadele gelişim bulma mücadelesidir” diye konuştu.

“GENÇLİK GELECEKTİR DİYORUZ AMMA…”

HDP Grubu hesabına İYİ Öğür’nin önerisi üstüne bayram düz Hakkari Mebus Sait Dede, Türkiye’birlikte gençlerin yurtdışına çıktığını ifade ederken, şunları söyledi:

“2022 Türkiye’sinde gençlerin iri ayrımsız çoğunluğunun ülkeyi metrukiyet etme noktasına getiren dolgun kriz yararsız gençlerin sadece ati hayallerini bitirmekle kalmıyor, yevmi yaşamlarını da yaşanmaz aynı ağıl getiriyor. Taze nüfusu erdemli benzeri mevki olmakla övünülürken gençlere lacerem bir yaşam sunulduğu, elbette ayrımsız ati bırakıldığı ayn ardı ediliyor. ‘Gençlik gelecektir’ diyoruz ama iktidarın eğitim sisteminden ekonomiye bağımsız olan, akıl üretebilen tıpkı gençlikten tezayüt öz güdümünde bir bilgisizlik yaratmaya çalıştığını görüyoruz. Gençler özlük yaşam alanlarında hezel sahibi oluşmak istiyor, özgür ve kaliteli ayrımsız hayat temenni ediyor ama nüfuz vasıtasıyla kuşatılan deneyimsizlik zaman Türkiye’da dem alamaz duruma gelmiştir ve çözümü yurtdışına kaçmakta bulmaktadır.”

“EV DIŞINA GİTMEK İSTEYEN VAR MI’ DEDİM HEPSİ ELİNİ KALDIRDI”

CHP Grubu adına hezel alan Bursa Saylav Erkan Aydınlık, “Yurtdışına gitme sırasında Türkiye başvurularda 5’inci. 1’inci ve geçmiş 4 ki biliyor musunuz? Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, 5’inci Türkiye. Yani gençler, çıktı, Türkiye’birlikte değil Avrupa’de fon kuruyorlar, orada aksiyon üzere kendilerine ati bakıyorlar; bu ağıl getirdiniz ülkeyi. Yakında bire bir derslik lise öğrencisi geldi, sordum, ‘Yurtdışına gitmek isteyen var mı?’ dedim. Kâffesi elini kaldırdı. ‘Ya tıpkısı yaşama birlikte burada üstüne düşmek istemiyor mu?’ dedim. ‘Vekilim, umudumuz bulunmayan, burada hisse senedi bulma hayalimiz yok, gelecekten da tek şekilde beklentimiz yok’ dediler. Bu yayın sizlerindir. İktidar partisi milletvekillerine sesleniyorum” sözleriyle AKP iktidarını eleştirdi.

“ATATÜRK, ‘BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR’ DİYORDU, O GENÇLERİN ÜMİDİNİ NAMEVCUT ETTİNİZ”

CHP’li Okumuş, gençlerin taleplerine değinirken, “Güre İşsizler Platformu, 5 adet talepleri var. Hangi diyor? ‘İnsanca iş, nitelikli terbiye, borçsuz tevessül etmek, sosyalleşebilmek, cihanşümul olabilmek.’ Siz hangi yaptınız? Bu hayalleri yok ettiniz. Büyük önder Atatürk hangi diyordu? ‘Bütün ümidim gençliktedir.’ O gençlerin ümidini bulunmayan ettiniz amma merak etmesinler, CHP ve Millet İttifakı bu ümidi yeniden getirecektir” dedi.

“ŞÜKÜRLER OLSUN”

İYİ Öğür’nin önerisi konusunda sonuç sözü AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel aldı. Yüksel, “Şükürler olsun ki zaman geldiğimiz noktada hayatın temas alanında gençlerin elan etkin olduğunu görmekteyiz. Gençler eş oldukları dinamizmle seçme platformda varlıklarını elan fazla hissettiriyor. İnşallah, önümüzdeki dönemde gençlerimizin adını daha çok duyacak, gençlerin başarılarını çok daha olağandan konuşacağız. Bizler dahi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem Hükümetimiz hem da domestik yönetimlerimiz marifetiyle gençlerimize hizmet etmeye devam edecek, onların murat ve ihtiyaçları doğrultusunda eksiklerini yok etmek üzere var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz” diyerek konuştu.

AKP VE MHP’Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İYİ Parti’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Share: