Işyar ve emeklinin beklediği fen! Maaşları gelecek 3 ayın pahalılık farkı belirleyecek

Meclis geçtiğimiz cumartesi günü 3 maaş aranın arkası sıra açıldı. Bu sene yeryüzü kilolu iş ise ekonomiye harcanacak. EYT konusu gündemde geniş düz tutarken, eş ayında görevli ve zahmetli maaşları de galiba olacak. Minimum ücretteki artışta merakla beklenen konular arasında meydan alıyor.

3 AYLIK PARA ŞIŞKINLIĞI FARKI YÜZDELIK 7,05 OLDU

Türkiye İstatistik Hava (TÜİK) 3 Ekimtarihi ile beraber pahalilik verilerini açıkladı. Bunagöre yıllık pahalilik yüzdelik 83,45 olurken, mahiye yüzde 3,08 olarak belirlendi. Geçtiğimiz temmuz ayında enflasyon yüzdelik 2,37 namına artarken bu rakamAğustos ayında yüzde 1,46, Ilkgüz ayında ise yüzde 3,08 oldu. Elde edilen bu verilere göre 3 aylık enflasyon farkı yüzde 7,05 yerine hesaplandı. Orak Ayı ayında emekli maaşlarına %42,35’lik bindirim uygulanmıştı.

ERDOĞAN: HERHANGI BIR KESİMİ RAHATLATACAK ADIMLAR ATTIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir açıklamada konuya değinerek “Küresel hesaplı krizin ülkemize olan etkileri cihetiyle güçlük cıvıl cıvıl herhangi bir kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı bile sürdüreceğiz. Minimal sevap, görevli ve zahmetli maaşına kadar cümle kısımların gelirlerini vahim şekilde yılbaşından itibaren yine yükselterek enflasyonun bol bolamat kaybını aşama adım gidermekte kararlıyız.” sözlerini söyledi.

6 AYLIK PAHALILIK FARKI BELİRLEYECEK

Emekli zammı ocak ve orak ayı aylarında 6 maaş şişkinlik rakamlarına bakarak belirleniyor. Çabucak SKK’lılar değil, Sargı-Kırat emeklileri da bu altı mahiye dönemin rakamlarına bakılarak belirlenecek.

BEKLENTİLER EMEKLİ İÇİN YÜZDELIK 22, IŞYAR İÇİN YÜZDELIK 23

Açıklanan beklenti anketlerine bakarak; SSK, Bandaj-Düzem emeklisi Aile zammı yüzde 22,14 civarında olabilir. Vazifeli ve vazifeli emeklisi amacıyla Eş 2023 remiks oranı ise yüzde 23,14 şeklinde hesaplanabilir.Share: