İstanbul İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu: “Muayeneye hulul oranı yüzde 8 arttı”

İstanbul İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu: “Muayeneye vürut oranı yüzdelik 8 arttı”

İstanbul’bile muayeneye vürut oranı yüzdelik 8 arttı

Prof. Dr. Memişoğlu’ndan enfeksiyon açıklaması: “Üstesinden gelemeyeceğimiz benzeri çor yükü yok”

“İstanbul’da haddinden fazla ayrı ayrı tıpkısı modifikasyon türüne rastlanmadı”

İSTANBUL – Sağlık gündemine ilgili değerlendirmelerde kâin İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Eksiksizlik Memişoğlu, “İstanbul’dahi beklenilmeyen veya çokça değişik aynı değişke türüne rastlanmadı, insanlarımız karmakarışık olmasınlar, tedbirli olsunlar. Yüzde 8 oranında muayeneye vürut oranımız arttı. Yüzdelik 80-84 bandına geldik, yüzde beniz olmasını bekliyoruz. Dal solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaştık amma afiyet sistemimizin zir yapısı, adam gücüyle üstesinden gelemeyeceğimiz benzeri yığılma veya çor yükü bulunmayan, güdülebilen halde” dedi.

İstanbul İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Eksiksizlik Memişoğlu, keyif gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Serencam haftalarda soğuk havaların etkisiyle enfeksiyon vakalarında artım olduğu konusuna yönelik dahi konuşan Prof. Dr. Memişoğlu sistemi zorlayacak benzeri yığılmanın olmadığını belirtti. Prof. Dr. Memişoğlu, acillerde oluşan yoğunluktan, Covid-19’a, randevulara vürut oranlarına büyüklüğünde bir nice konuya ilgilendiren mehabetli açıklamalarda bulundu.

“Yüzdelik 8 oranında muayeneye gelme oranımız arttı”

Randevusuna gelmeyen kişilerin 2 hafta süreyle bir branştan randevu alamaması kararının ardından İstanbul’üstelik randevusuna gelen kişilerin oranında artış olduğunu nâkil İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Eksiksizlik Memişoğlu, “Bu son bakanlığımızın uygulamasıyla yüzde 8 oranında muayenesine imdi mevrut insanımız var. İnsanların başkasının hakkını algı şekilde hem daha evvel bir branşa muayene olup hem dahi o muayeneyi tahrip etmeyip maatteessüf başkasının sondaj olmasına engel olacak şekildeki davranışını düzelttiğini görüyoruz. Teşekkürname ediyoruz, toplumumuz bu konuda uyum gösterdi. Muayeneye vürut oranımız, muayenesine merbutiyet oranımız yüzdelik 8 arttı. Bu üstelik bereketli bire bir rakam şu an için tabi bunun yüzdelik yüz olmasını bekliyoruz. Şu anda yüzdelik 80-84 bandına geldik. Günce ivedili bile dahil kapasitemiz bizim 60-70 bin bandında averaj bu düşündüğün devir 2-3 bin insanı etkilemiş durumda. İlk sefer Covid korkusu olmadan ve bununla ilişik temas kısıtlama olmadan tıpkısı şita sezonu yaşıyoruz. Kollar amacıyla söylüyorum yeryüzü şişman riziko covid ile evde oturmalarından kaynaklanan bir kilogram sorunu ve obezite sorunları var. Hareketsizlik ve internet bağımlılığı arttı maatteessüf bunu engellemeye çalışıyoruz. Alelhusus yeşil gıdalarla beslenmemiz çokça oylumlu, vitamin bazlı, meyve türü gıdalar almamız geçişsiz. Bunun yanı sıra vücudumuz peçe ve kendimizi izole ettiğimiz amacıyla bile mikroorganizmalara karşı biraz henüz kırılan hale geldi” diyerek konuştu.

“Üstesinden gelemeyeceğimiz bire bir izdiham yahut çor yükü yok”

Peçe, aleniyet kurallarının ayrılma edilmesinin arkası sıra vatandaşların mufassal süre sonradan enfeksiyonlarla baştan karşılaştığını anlatan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Covid anlamında salgının yayılmasını engelledik amma gayrı mikroorganizmalarla birkaç karşılaştığımız için bedenlerimiz bunlara karşı az buçuk antrenmansız kaldı. Öyle olunca birlikte bunlarla karşılaşan yavru, kâhil, yaşlılarımız biraz elan bati, etraflı süreçli ve eskisinden ayrımlı klinik tablolarla ortaya sâdır üst teneffüs yolu enfeksiyonları; influenza, rinovirüs tıpkı virüsler aslında ama bu virüslerde bizler de ayrıntılı süredir benzeri araya gelmediğimiz üzere bu seferki karşılaşmada hem vücudumuz farklı reaksiyon gösterebiliyor hem birlikte bu virüsler farklı davranabiliyorlar. Anca olunca bile hele bala gözyaşı grubunda az buçuk henüz mufassal eğin solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaştık. Keyif sistemimizin alt yapısı, kayırıcı gücümüzle üstesinden gelemeyeceğimiz bir tıkışıklık veya ayrımlı, çokça çok tıpkısı hastalık yükü yok. İstanbul’de dahi Türkiye’birlikte üstelik yok, yönlendirilebilen halde ama insanlarımız tutkun alanlarda veya tutkun olduklarında kendilerini çığlık hissettiklerinde eğer mecburlarsa aynı ortama çıkmaya maske takmalarını öneriyoruz” dedi.

“Şu anda İstanbul’de haddinden fazla değişik tıpkı değişke türüne rastlanmadı”

Covid-19 ve varyantlarına yönelik konuşan Prof. Dr. Memişoğlu, “Covid muhtemelen miktarda gene görüyoruz amma haddinden fazla az miktarda bu, sayılara baktığınız ahit Covid’in kalımlı, bulaşan aynı çor haline geldiğini ve bununla bu arada yaşamayı öğrenmememiz gerektiğini gösteren bire bir bulguyla alın karşıyayız. Bunun seyri kuşkusuz, ne olacaktır. Bu bağımlı çok düşüntülü ayrımsız deyiş evet. Şu an üzere ama baktığımız antlaşma Covid-19 haricinde korona virüsten kaynaklı bir nice arka solunum yolu enfeksiyonunu doğrusu yıllardır etkili tıpkı insan var. Bunun varyantı yükselir yahut yıpranmamış aynı güneş tacı virüs yahut değişik tıpkı virüsle ilgilendiren ayrımsız müstevli peki veya çor türü evet o tabi şu an Türkiye’de bahis konusu değil, yükselişi da söz konusu değil. Şu anda ülkemizde böyle ayrımsız atipik benzeri farklılık veya umulmayan aynı hastalık türümüz bulunmayan, Allah’a şükür. Dünyada dahi çokça müstevli şeklinde olduğunu söylemiyorlar amma varyantlar rastgele devir görülecektir. İnsanlarımız huzursuz olmasınlar, müdebbir olsunlar. Telkih karşıtlığının anlamı olduğunu düşünmüyorum ispata, veriye dair bilgilerle konuşmamız gerekiyor. Şu anda İstanbul’de beklenilmeyen veya çok değişik bire bir varyant türüne rastlanmadı, bu rastlanılmayacağı anlamına gelmeyecektir. Rastlansa de rastlanmasa bile biz sağlık hizmetini genişlik ferah şekilde sunmaya bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sunu kısık acilleri tığ yaşıyoruz”

Acillerde oluşan kalabalıklara ilgilendiren değerlendirmelerde mevcut Prof. Dr. Memişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığınız zaman yeryüzü korkulu acilleri biz yaşıyoruz. Çünkü biz acillerde kendini seçkin cins evgin hisseden insanı evgin adına tanımlıyoruz. Acillerdeki kalabalıklar eğer siz töz ivedi değilseniz zat açınızdan da risk taşıyor bozukluk, çünkü orada hastalık yükü çok, sirayet riskleri temas ahit elan fazla. Sizin hulul önceliğiniz değil hastalıkla ilgilendiren ciddiyete binaen sıralanırsınız acillerde buna utanmak duymalarını istiyoruz. Bazen acillerimizde şurası dahi yapıyoruz bunu genelleştirmeye çalışıyoruz. Siz acile geldiniz, poliklinik hizmetine ihtiyacınız var, ivedi hizmetiyle ilişik aynı hastalığınız yok bunu ilişkin şifahane zat hastamıza termin vererek poliklinik hizmetine birlikte yönlendirmeye başlıyor. Covid döneminde 9 bin akak açtık, cihazıyla hekimiyle, personeliyle amal kuzuluk getirerek açtık. Şu anda onları alışılagelen hastalarımız için, müstacel hastalarımız da karışma kullanmaya ve şifahane fonksiyonu yapmaya bitmeme ediyoruz. Orada anjiyolarımız de ameliyathanelerimiz de var.

Share: