İşitme mânialı 3 kardeş yaşama tutunma azmiyle örnek oluyor

Kırıkkale’dahi 2-3 yaşlarında geçirdikleri ateşli çor dolayısıyla işitme kaybı hayat dolu 3 kardeş, gördükleri otama ve eğitim bilimi, kullandıkları cihaz sayesinde çevrelerindekilerle iletişim kurabiliyor.

Hüseyin ve Rukiye Kahraman çiftinin Alem (23), Emine (21) ve Savacı (16) isimli 3 çocuğu de tezyifkâr yaşlarda geçirdikleri maraza zımnında değişik oranda sem duyularını kaybetti.

Bu duruma haddinden fazla üzülseler üstelik seçme devir evlatlarının tedavisi ve eğitimi için ellerinden geleni işleyen Alp çifti, bire bir dakika olsun çocuklarını bekâr bırakmadı.

Kulaklarına taktıkları cihaz ve aldıkları terbiye sebebiyle konuşurken kullandıkları söz sayısını günden güne zait Ayça, Emine ve Haberci, anne babalarının ve öğretmenlerinin desteğiyle can tutunuyor.

Çocukluğundan bu yana masa topu oynayan kardeşlerden Emine, elde ettiği başarılarla milli takıma seçilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Ağababa Hüseyin Yiğit, AA muhabirine, çocuklarına seçkin antlaşma bindi olduklarını belirtti.

Çocuklarının muktezi eğitimleri aldığını anlatan Alp, şöyle konuştu:

“Emine, Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Çalıştırıcılık Bölümü 3. sınıfta, Haberci de ortaöğretim eğitimine bitmeme ediyor. Büyük kızım liseyi tamamladı. Küçükken çocukların yaşıtlarına göre az buçuk sıkıntıları oldu. Özellikle ekol müdürümüz ve öğretmenlerinin dahi desteğiyle bugünlere geldik. Elbette kim maddi manevi sıkıntılarımız oldu amma evlatlarımız üzere elimizden mevrut gayreti gösterdik.”

Alp, çocukları üzere hep imkanları zorladıklarını belirterek, evlatlarının da tek ant kendilerini utandırmadığını dile getirdi.

Alp, “Alelhusus Emine’nin masa tenisinde Türkiye ve iklim yarışmalarında dereceleri var. Gerekli yetişek ve tedavileri yapıldığı üzere Emine kendini ongun yetiştirdi. İşaret dilini çok fena hâlde kullanıyor. Haberci üstelik bire bir şekilde bel dilini biliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Anne Rukiye Alp de çocuklarını yetiştirmekten, onların arkalarında durmaktan öz saygı duyduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımıza haricen aynı beis gelmesin diye niteleyerek gayret gösterdik. Bizim çabamız, çocuklarımızı topluma vermek içindi. Bu zamana büyüklüğünde haddinden fazla kalın çektik. Zira tıpkı esas namına çocuğuma seslendiğim ant duymadığında çokça üzüldüm. Tün karanlıkta ayrımsız özdek evet da duyamazsak diye çok gravite çektik. Rabbime şükürler olsun bugünlere geldik. Çocuklarımız, Allah’ın bize verdiği benzeri nimet diyerekten çabamızı gösteriyoruz. Bilcümle çocuklar arkalarında esas baba desteğini hissetsinler. Hiçbir temel cet evlatlarını serbest bırakmasın.”

Aldığı eğitimlerle bazı kelimeleri konuşabilen Emine Alp ise masa tenisini çok sevdiğini belirterek, Türkiye üçüncülüğü bulunduğunu ve milli sportmen olduğunu vurguladı.

Haberci Yiğit da ablası yardımıyla masa tenisine başladığını ifade ederek, ablası üzere kalburüstü tıpkısı sporcu, mesleksel alanda da araba mühendisi doğmak istediğini kaydetti.

Share: