İBB’nin Beyoğlu mekansal strateji planı tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Beyoğlu mekansal izleme planı planlı programla tanıtıldı.

Ortaoyuncular Tiyatrosu’ndaki programda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sağgörü 2050” belgesiyle İstanbul amacıyla geniş benzeri bakış açısı ortaya koyduklarını söyledi.

Beyoğlu’nda ortaya koydukları strateji belgesiyle bile bu vizyonun tıpkısı parçası adına geleceğe çevrik bir yolculuğu tarif ettiklerini anlatan İmamoğlu, ilçenin firez-musahabe, ticaret, hayat, yoksulluk, işgaller, kullanım aykırılıkları ve enfrastrüktür gibi konularda birçok sorunu olduğunu tabir etti.

İmamoğlu, “Sorunların heyetiyle çözüme kavuşmasıyla bu sunturlu, seçkin alan kıytırık geleceğe dönük, ilkin insanları misafir etmesiyle, yani turizmin yer oylumlu merkezlerinden birisi olması sıfatıyla çok cesim benzeri hazırlık zarfında… Beyoğlu, bu takip belgesiyle esasen asıl kimliğini ortaya koymuştur. ‘Ben, Beyoğlu’yum.’ demiştir. Aynı zamanda ‘Tarihim ve mekanlarımla buradayım ve bütün burada olacağım.’ demiştir. Bunu taşıt altına almıştır. Zımnında hiç kimse, süssüz mahdut pusat altına alınan bu süreçle yapboz tahtası kabil oynayamayacaktır.” dedi.

Beyoğlu amacıyla umutlu tıpkı geleceğin el birliğiyle kurulabileceğinin farkında olduklarını belirten İmamoğlu, stratejik planda Beyoğlu’nun, depreme dayanıklı, abuhava kriziyle mücadele eden, savaşçı, afetlere mücehhez ayrımsız ilçe konumuna kavuşacağını dile getirdi.

İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısına da değinen İmamoğlu, “bu işin sorumlusunun caddedeki saksılar ve banklar olmadığını” söyledi.

Programda İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğur Gökçe dahi planın detaylarını anlattı.

Share: