Hitit Üniversitesi ve Azerbaycan Beceri Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması

Eti Üniversitesi ile Azerbaycan Beceri Üniversitesi beyninde işbirliği protokolü imzalandı.

Hitit Üniversitesi, bölgesel kalkınma çalışmalarının birlikte, arsıulusal arenada bile işbirliklerine yenilerini ekliyor. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mürtefi Osman Öztürk ile Azerbaycan Ustalık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev arasında imzalanan işbirliği ile Eti Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı “araba ve imalat teknolojileri” çerçevesinde Karabağ ile ilişkin projelerde işbirliğinin geliştirilmesi ve seçme iki üniversitede imalat alanını havi bölümlerde ikili lisans şehadetname çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Protokol ile ayrıca öğrenci ve akademisyen hareketliliği ile Erasmus+ çalışmalarına da cevvaliyet kazandırılacak.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Osman Öztürk, Azerbaycan Yengi Günü’nü tebrik ederek, “İşbirliğimize dair imzamızın, kardeşlik mukavelemizin, bugüne denk gelmesinden kontekst üstelik balaban benzeri itibar ve izzetinefis duyuyorum” dedi.

Azerbaycan ziyaretine ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Öztürk, “Büyükelçimizin nezdinde Çorum Valimiz, Uray Başkanımız ve heyetimizle gelişigüzel Gereksiz şehri kardeşlik mukavelesi üzere Azerbaycan’ımıza yeniden geldik. Kendi memleketimize, zat evimize, vatanımıza mevrut üzere akseptans edildik. Yaşadığımız duyguları tanımlamak cins değil. Karanfilleri bırakmadık, dualar bıraktık, selamlar bıraktık amma kardeşliğimiz zevalsiz, belli noktalarda da inşallah kardeşliğimizin göstergeleri terakki bulacaktır. Bir Tane Ulus İki Devlet’ şuuruyla bölgesel kalkınmaya ve ülkelerimizin gelişmişliğine yardım sağlayacak üçüncü tohum projeler ve akademik çalışmalar başlatılması gerekiyor” dedi.

Üniversitelerin ‘yegâne millet iki devlet’ olmanın şuuruyla akademik anlamda lehçe kalkınmaya ve iki ülkenin gelişmişliğine katkı sağlayacak şekilde üçüncü döl projeleri ve akademik çalışmaları başlatması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, “Neymiş işbirliklerin bundan sonra haddinden fazla ağır bir sonuç üretmediği bir acul dönemde yaşıyoruz. İyi bire bir potansiyele erbap olan Çorum, bölgesinde arz fazla imalat ve dış satım yapan tıpkı şehir. Orta teknoloji düzeyinde ihracat kapasitesinin Türkiye ortalaması yüzde 31, Çorum’un itidalli uygulayım bilimi dış satım kapasitesi yüzdelik 37. Türkiye ortalamasının 7 puan üstünde. Tarım, savunma madun yapısı ve tehlikeli sanayi ürününe büyüklüğünde bir nice ürünün alt yapısı ve tedariki Çorum kombinasyon endüstri bölgesinde yapım ve ihraç edilmekte. Gelinen noktada hükümetimiz marifetiyle Türkiye’ bile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kayseri, Gaziantep kabilinden nazik şehirlerimizin istihsal hablarının yoğunluğu ve doluluğundan hava eskimemiş arterler belirleme edilmeye çalışılıyor ve lehçe kalkınma birlikte bu yüzden yüce ayla geliyor. Biz bile bu çerçevede 2020 yılı fiktif ile Hitit Üniversitesi adına Çorum ilimizin bu kapasitesinden mütevellit Yükseköğretim Kurulumuza ve Cumhurbaşkanlığımıza makine ve imalat teknolojileri alanında lehçe kalkınmada ihtisaslaşma başvurusunda bulunduk ve kabul edildi. Şuanda makine ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan yegâne üniversite Hitit Üniversitesidir” diye niteleyerek konuştu.

Çorum Eti Üniversitesi’nin uluslararasılaşma çalışmalarına bile değinen Prof. Dr. Öztürk, “Mevcut şartlarda 270 Azerbaycanlı öğrencimiz bizimle alay malay. Gayemiz bu sayıyı henüz de tasarruf etmek. Azerbaycan Beceri Üniversitesiyle daha özel alanlarda, sizlerin de tecrübeleriyle alay malay anlamlı projelere imza atacağımıza ilgiyle inanıyorum. Bu vesileyle, bugün imzalamış olduğumuz işbirliği protokolümüzün temas iki üniversite amacıyla aynalı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde Bakü Büyükelçisi Dr. Cahit Bağcı, Çorum Valisi Mustafa Dikici, Çorum Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valilik Veliyev saha aldı. – ÇORUM

Share: