Halk Sağlığı Haftası kapsamında sergilik kuruldu

Çorum’da İl Keyif Müdürlüğünce, 3-9 Ilkgüz günlerini kapsayan Umum Sağlığı Haftası nedeni ile Özgürlük Meydanı’nda sergilik kuruldu.

Ana teması ‘Kronik çor tarama ve izlemleri’ olan aktiflik süresince, keyif çalışanları kurulan stantta vatandaşları süreğen emraz için bilgilendirildi.

Standı ülfet fail İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, ahali sağlığının bireyleri dosdoğru ve doğurucu epilepsi sosyal gelişmeyi sağladığını anlatım ederek, “Koruyucu esenlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip topluluk bilincini arttırarak hastalıkları meydana gelmeden çelmek ve sahn standartlarını arttırmak umum sağlığı çalışmalarının temel amaçlarından biridir.

Zararlı alışkanlıklardan ırak tevakkuf ile birlikte, eğlenceli adına afiyet kontrollerini yaptırmakla vakayiname hastalıklar taharri altına alınabilir, erken ölümler önlenebilir” dedi.

Afiyet standında karbon monoksit taraması yapılan ve 40 yıldan çok bire bir süredir sigara kullandığını ifade eden 63 yaşındaki Mustafa Ölçüsüz isimli vatandaşın tarama sonucunun faziletkâr çıktığını gören İl Keyif Müdürü Ömer Sobacı vatandaşa “O seni bırakmadan sen onu bırak” diye sigarayı bırakması konusunda tavsiyede bulundu.

Mustafa Begayet’da, İl Sağlık Müdürü Sobacı’ya sigarayı bırakacağını belirterek, “Bırakacağım ve size telefon edeceğim” diyerek saraka verdi.

Esenlik ekipleri etkinlik süresince kurulan stantta keyif taramalarına aktarılma boyu devam edecek.Share: