Dünyaca ünlü dansçı Petra Conti, “La Bayadere”dahi manzara aldı

Los Angeles Balesinin başdansçısı, adlı balerin Petra Conti, İstanbul Izzet Opera ve Balesinin (İDOB) sahneye koyduğu “La Bayadere” balesinde “Nikiya” rolünü yorumladı.

Konuya ait yapılan açıklamaya göre, İtalyan dansının yüce temsilcilerinden Conti, Atatürk Ekin Merkezi’nde gerçekleşen gösterimle kariyerinde ilk kez Nikiya rolünde dans etti.

Dünyaca ünlü dansçı, eserin 31 Ocak’ta Atatürk Ekin Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek temsilinde de baştan sahnede olacak.

Hindistan’da sabık konusu, amor ve değinme hamile atmosferiyle bandaj çekici eserin koreografisini Marius Petipa, müziklerini ise Ludwig Minkus yaptı.

Ayşem Sunal Savaşkurt’un sahneye koyduğu 3 perdelik eserin dekorunu Efter Bronz, kostümlerini Gülden Sayıl, çırağ tasarımını ise Alemdar Ark hazırladı. Eserde Zdravko Lazarov yönetimindeki orkestra sahne aldı.

Gösterimde, Solor’u İlhan Durgut, Gamzatti’yi Melike Manav yorumladı.

Eserin konusu şöyle:

“Namına aşkını zar eden Muhteşem Brahman’ı reddeden baştapınak dansçısı Nikiya, gizlice cenkçi Solor ile buluşur. Birlikte raks eden ikili, kutsi keder üzerine birbirlerine sonsuz amor sözü verirler. Solor’un cesaretini ödüllendirmek isteyen Rajah, kızı Gamzatti ile evlenmesine hükmeder. Gamzatti, Solor’a intihal peki. Solor dahi onun güzelliğinden etkilenir ve Gamzatti ile evlenmeye karar verir.

Gamzatti ve Solor’un nişanında Nikiya’ya raks etmesi emredilir. Gamzatti ona bağış olarak aynı sepet çiçek gönderir. Nikiya çiçeklerin Solor’dan geldiğini düşünücü. Meğer çiçek sepetinde zehirli benzeri uzun hayvan gizlidir. Yılan, Nikiya’yı sokar. Nikiya ona sunulan panzehri almaz ve ölür. Nikiya’nın ölümünden üzüntü duyan Solor da yaşamına son verir.”

Nişane, 5, 16 ve 18 Şubat’ta yeniden izleyiciyle buluşacak.

Share: