Dünyaca adlı balerin Petra Conti ‘La Bayadere’de hayalet aldı

İSTANBUL Cesamet Opera ve Balesi’nin (İDOB) şanlı eserlerinden La Bayadère’nin dün akşam yapılan gösteriminde dünyaca adlı dansçı Petra Conti ‘Nikiya’ rolünü sahneledi.

İstanbul Heybet Opera ve Balesi’nin 2008’de AKM tadilata girmeden önce sahneye koyduğu sonuç bale eseri olan La Bayadère, 14 Familya Cumartesi akşamı AKM’de gerçekleştirilen prömiyerle sanatseverlerle buluştu. Konusu Hindistan’bile güzeşte La Bayadère’nin 28 Karı’ta gerçekleştirilen gösteriminde dünyaca ünlü balerin Petra Conti düzlük aldı. Los Angeles Balesi’nin çıban dansçısı olan Petra Conti, ‘La Bayadere’ balesinde “Nikiya” rolünde raks etti. Petra Conti, 2013’ten 2017’ye büyüklüğünde Boston Balesi’nde sarrafiye dansçı yerine görüntü aldı. Amerika Bir Devletleri’nde yaşamaya başlamadan önceki Milano, La Scala’nın mebde dansçısı olan Conti, İstanbullu seyirciler aracılığıyla ayakta alkışlandı.

Petra Conti’nin Nikiya rolünde raks ettiği temsilde, Solor ‘u Ankara Mehabet Opera ve Balesi kafa dansçılarından İlhan Durgut, Gamzatti’yi ise İstanbul Şevket Opera ve Balesi saksı dansçılarından Melike Manav raks etti.La Bayadère balesi, Petra Conti’nin ikinci ve son kat dans edeceği 31 Ocak temsilinden sonraları 5,16 ve 18 Gücük Ay tarihlerinde izleyicisi ile buluşmaya devam edecek.           ESERİN KONUSUYüce Brahman, rahipler ve tapınak dansçıları Hindistan’bile Mukaddes Biberli Ayini düzenlemektedir. Ibadethane dansçılarının en güzeli olan Nikiya, kafa ibadethane dansçısı adına onurlandırılmıştır. Oylumlu Brahman, Nikiya’ya aşkını car kıymetiharbiye, ancak Nikiya onu reddeder ve şeb vakti kibar kavgacı Solor ile çaktırmadan buluşur. Gelişigüzel dans ederler ve Kutsi Çığlık konusunda birbirlerine sonsuz aşk sözü verirler. Günücü Mehabetli Brahman durumu anlayınca, Solor’u öldürmeye ahit içer. Rajah, Solor’un cesaretini taltif etmek lüzum ve kızı Gamzatti ile evlenmesine hükmeder. Gamzatti, Solor’un portresini görür görme engelli ona bakraç peki ve tanıştıklarında Solor da onun güzelliğinden oldukça etkilenir. Nikiya’ya sonsuz aşk yemini etmesine rağmen, Rajah’nın isteğine cebin gelemez ve Gamzatti ile evlenmeye karar verir. Önemli Brahman, Rajah’nın Solor’u ortadan kaldıracağını umarak, ona Nikiya ve Solor’un arasındaki adsız aşktan bahseder. Oysa Rajah, Nikiya’yı öldürmeye değişmeyen verir. Bu diyaloğa kulak misafiri olan Gamzatti, Nikiya’yı odasına çağırarak, Solor’dan vazgeçmesi üzere ona alacak vermeyi dener. Gamzatti’yi reddeden Nikiya, çılgına dönerek onu öldürmeye kalkışır. Ardından Nikiya kaçar ve Gamzatti onu namevcut etmeye ant haysiyet. Solor ve Gamzatti’nin nişanında Nikiya’ya raks etmesi emredilir. Gamzatti ona bağış adına aynı sepet çiçek gönderir. Nikiya çiçeklerin Solor’dan geldiğini düşünücü. Oysaki çiçek sepetinde zehirli aynı yılan gizlidir. Yılan, Nikiya’yı sokar; Nikiya ona sunulan panzehri ahzetmek istemez ve ölür. Solor odasında yapayalnızdır. Nikiya’nın ölümünden duyduğu üzüntüye ağız ağıza tasdik olmuştur. Acısını gidermek için afyon çeker ve gördüğü halüsinasyonlar onu Gölgelerin Krallığı’na sürükler. Burada Nikiya’nın görüntüsü, aşklarından artan hatırat gözlerinin önünden gitmez ve Solor zat yaşamına akıbet verir. Böylece Nikiya ve Solor sonsuz aşkta birleşirler.

Share: