Derecik’te armut diye aldığı amut, japon hurması daha çok

Derecik’te armut diye niteleyerek aldığı direk, japon hurması çıktı

HAKKARİ – Hakkari’nin Derecik ilçesinde hararetli Beşir Yılmaz, 4 sene evvel armut diye aldığı fidanlardan ikisinin trabzon hurması çıkmasıyla bu meyvenin da yetiştiriciliğini yapmaya başladı.

Derecik ilçesine ilişkin Koryürek köyünde cıvıl cıvıl Beşir Yılmayan, bahçesinde yetiştirdiği meyve ağaçlarını çoğaltmak üzere 4 sene önce 20 nüsha armut fidesi aldı. Bahçenin değişik alanlarına fidanları çaltı Yılmayan, ilerleyici yıllarda 2 fidanın yapraklarının armut diye aldığı başka fidanlardan değişik olduğunu gördü. Yılmayan, yaptığı araştırmalar sonucu 2 fidanın halk aracılığıyla ‘cennet hurması’ diye niteleyerek bildik trabzon hurması olduğunu belirledi.

Özenle yetiştirdiği hurma ağaçlarından bu sene ikinci posta hasat özne Beşir Yılmaz, “Bahçemde armut, elma ve nar ağaçları var. Bahçenin boş olan yerlerine meyve ağacı dikme kararı aldım. Armut fidanı diye aldık, değişik gümüş varak verince armut olmadığını ayırt ettik. Elan sonra Derecik ilçesinde hiç rastlamadığımız tıpkı yemiş vermeye başladı. Tığ da bunu araştırdık, trabzon hurması aynı ayrıksı adıyla ‘cennet hurması’ olduğunu öğrendik. Behişt hurması berenarı içimli ve yarayışlı bir sonuç olsa birlikte ülkemizde bu meyvenin tadını birlikte bilmeyen bir nice sevimli var. Biz da elan kullanılmamış kullanılmamış tadına baktık. Cennet hurması vitamin ve mineraller açısından berenarı varlıklı tıpkısı meyvedir. Bu ongun rastgele yerde yetişmiyor. Hele ülkemizde çıktı Karadeniz Bölgesinde yetişiyor. Derecik ilçemizde semere vermesi bizi berenarı sevindiriyor” dedi.

Share: