Camız sütünden elde edilen mahsulat mevki ekonomisine kazandırılacak

Yozgat’ta Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bindi ve teşvikleri, Bozok Üniversitesi ile Manda Yetiştiricileri Birliği’nin yürüttüğü kuma projelerle yok olmaya yüz markajcı manda sayısının artırılarak sütünden elde edilen ürünlerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik icraat sürdürülüyor.

Yozgat Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü tarafından planlı manda düzeltme çalışmalarına 2013 yılında kurulan Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği ile Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü birlikte katkı vererek yer genelinde camız varlığının rastgele sabık sene artırılması sağlandı. Yozgat yer genelinde 180 işletmede 3 bin 600 saksı mandanın olduğunu tamlayan Yozgat Bozok Üniversitesi Kültür Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Orhan Ermetin, hesaplı icraat çerçevesinde camız sütünden yoğurt, ağmak ve mozzarella peyniri üreterek mevki ekonomisine ulama sunacaklarını söyledi.

“180 pres birlikte camız yetiştiriciliği yapılıyor”

Yozgat’ta çokça çarkıt yıllardan itibaren camız yetiştiriciliğinin yapılmakta olduğunu ve özellikle biberli köylerinde yapılan camız yetiştiriciliğinin yeniden eski günlerine dönmesi için çalıştıklarını rapor fail Ermetin, “Yaptığımız düz çalışmalarında şu anda 3 bin 600 sarrafiye mandanın yetiştiriciliği 180 işletmede yapılmaktadır. Ekincilik Fakültesi Zootekni Bölümü kendisine Camız Yetiştiricileri Birliği ile KOP İdaresi desteğiyle ‘Manda sütü ve benzin ürünleri Yozgat’ta markalaşıyor’ ünlü bir proje gerçekleştirdik. Bu proje doğrultusunda camız sütünü toplayıp sağlıklı şartlarda yoğurt, varmak ve mozzarella peyniri yapmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla üstelik çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Yozgat’ta manda yetiştiriciliğini tıpkısı marka haline getirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

“Camız sayımız yıldan yıla artıyor”

Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Servi ise 2013 yılında kurulan birliğin memleket genelinde 192 sayı üyesi olduğunu hatırlatarak, “İlimizde 2013 yılından geçmiş yıllarımızda manda nesli tamamen tükendi. 2013-2014 yıllarında Manda Birliği kurarak ilimizde camız sayısını yıldan yıla bırakmak gayretleriyle Tarım ve Orman İl Müdürlüğüyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Manda destekler yüzde 100 arttı”

Camız desteklerinin yüzde 100 arttığını kaydeden Selvi, kart manda desteğinin 850 liradan 2 bin liraya, çöllük manda desteğinin birlikte bin 500 lira olduğunu bildirdi. Mandaya sunulan destekleyenlerin elan bile artırılarak, 3 bin teklik civarında olacağının de sözünü aldıklarını aktaran Servi, “O günden bugüne 3 bin 600 camız sayısına ulaştık. Elan bile arttırmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. 2016-2017 yıllarından beri üniversitemiz ile yaptığımız çalışmalarımız devam etti. Bize projeler yaparak, camız sütünü, manda ürünlerini harıldamak için KOP destekli ekipmanlar gerçekleştirme edildi. Yıldan yıla manda varlığını artırmak ve sütünü ekonomiye vermek üzere çalışmalarımız arttı, inşallah henüz da ongun olacak.” ifadelerine yer verdi. – YOZGAT

Share: